Teksas zakazał zabijania nienarodzonych dzieci od momentu bicia serca

Teksas jest pierwszym stanem w USA, w którym od dziś zaczęła obowiązywać ustawa zakazująca tzw. aborcji od momentu wykrycia bicia serca dziecka, tj. około 21 dnia od poczęcia. W pozostałych stanach ustawy były dotychczas blokowane przez sądy federalne.

fot. Fundacja Małych Stópek

Teksańska ustawa, przyjęta w maju, jest jedną z kilku podobnych uchwalonych przez władze stanów, jednak wszystkie pozostałe były dotąd blokowane przez sądy, nim zaczęły obowiązywać. Tym razem, mimo wniosku o zastosowanie środka tymczasowego, Sąd Najwyższy USA nie podjął dotychczas żadnej decyzji, w efekcie pozwalając na wejście teksańskiej ustawy w życie.

Według nowych przepisów w tym stanie zabicie dziecka nie będzie prawnie dozwolone, jeśli u płodu zostanie wykryte bicie serca. Zwykle dzieje się to już w 21 dniu od poczęcia, kiedy wiele kobiet jeszcze nie jest świadomych, że są w ciąży. Wyjątkiem są przypadki zagrażające życiu matki lub kiedy tzw. aborcja może zapobiec „poważnemu ryzyku znaczącego i nieodwracalnego upośledzenia ważnej funkcji cielesnej” kobiety.

Nowe prawo różni się od innych tym, że w praktyce egzekucję zakazu powierza nie organom stanowym, lecz obywatelom, którzy mają teraz prawo składać pozwy przeciwko osobom i instytucjom zabijającym nienarodzone dzieci po wykryciu bicia serca.

Fakt wejścia w życie ustawy przy bierności Sądu Najwyższego może zwiastować koniec dotychczasowego kształtu tzw. prawa aborcyjnego w całych Stanach Zjednoczonych. Teksańska ustawa jest bowiem sprzeczna z dotychczas obowiązującymi precedensami wyznaczonymi w 1973 r. i 1992 r. przez wyroki Sądu Najwyższego w sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood. [czytaj więcej]

O tym, czy precedens zostanie definitywnie porzucony, Sąd Najwyższy może zdecydować prawdopodobnie w przyszłym roku, kiedy zajmie się sprawą stanowej ustawy w Missisipi, zakazującej tzw. aborcji po 15. tygodniu ciąży.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl