fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Apel Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich do prezesa NRL o zmianę prawa dotyczącego wykonywania tzw. aborcji

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich zaapelowało do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o zmianę prawa dotyczącego wykonywania tzw. aborcji. Medycy w liście do prof. Andrzeja Matyi wskazali, że obecnie funkcjonujące przepisy nakazują lekarzowi dokonywanie tego procederu i nie uwzględniają przy tym jego sumienia. Ponadto wskazali, że wyznaczenie lekarza do zabijania dziecka w łonie matki jest sprzeczne z normami etycznymi zapisanymi w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

Medycy liczą, że organ samorządu lekarskiego zadba o to, by prawo nie wymuszało na lekarzu wykonywania procedur sprzecznych z jego powołaniem. Lekarz jest powołany do ratowania życia, a nie zabijania – podkreślił prof. Bogdan Chazan, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

– Jeżeli w danym kraju są przepisy, które przewidują zabijanie ludzi, to należałoby poszukać ludzi, którzy będą gotowi to wykonywać spośród innych środowisk, ale nie spośród środowisk lekarskich. My jesteśmy powołani do tego, aby chronić zdrowie i życie. Jeżeli zmusza się naszych przedstawicieli do wykonywania tego rodzaju procedur, to wpływa to niekorzystnie na rozwój relacji między lekarzami a pacjentami i powoduje, że zaufanie do lekarskiego stanu jest mniejsze. Nie zgadzamy się na taki stan rzeczy – powiedział prof. Bogdan Chazan.

Lekarze w liście do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej powołali się na Kodeks Etyki Lekarskiej, który określa powołanie medyków.

„Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem” – napisano w kodeksie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl