Poznań i Szczecin maszeruje w obronie życia

Ulicami Poznania i Szczecina przejdą dziś „Marsze dla życia”. Uczestnicy marszów chcą w ten sposób sprzeciwić się zabijaniu życia, stanąć w jego obronie.  

Marsz w Poznaniu rozpocznie się o godz. 17 i przejdzie pod hasłem „Jeden z nas”. Jego uczestnicy przejdą ulicami: Aleje Marcinkowskiego, ulicą Solną, Małe Garbary, Estkowskiego do Katedry Poznańskiej, w której o godz. 18 sprawowana będzie Eucharystia w intencji życia.

Organizatorzy tego spotkania pragną włączyć się w europejską kampanię na rzecz obrony życia dzieci poczętych, ale jeszcze nienarodzonych. Ze spotkaniem łączy się także wiele ciekawych inicjatyw oraz koncertów.

– Marsz dla Życia w Poznaniu odbywa się w tym roku pod hasłem „Jeden z nas!”. To hasło jest bezpośrednim nawiązaniem do akcji ogólnoeuropejskiej – o tej samej nazwie, której celem jest zastopowanie finansowania tzw. aborcji z budżetu europejskiego, czyli z pieniędzy nas wszystkich, bo budżet europejski składa się z naszych podatków, także przy okazji tego marszu będziemy tę kampanię promować – powiedział Paweł Wosicki, prezes Fundacji „Głos dla Życia”.

W trakcie trwania marszu w Poznaniu prowadzona będzie również akcja „Pieluszka dla Maluszka”, która wspomóc ma młodych rodziców, dla których wydatek na wyprawkę dla dziecka często przekracza zasoby domowego budżetu.

– Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zainicjowała taką akcję, która jest także prowadzona w innych diecezjach. Chodzi o zbiórkę  pieluszek jednorazowych dla rodzin, które wychowują małe dzieci, a wiemy, że to nie jest wydatek mały: te pieluszki są drogie, obłożone są także wysokim podatkiem VAT. Pieluszki są zbierane w poznańskich parafiach już od początku marca. Finał tej akcji będzie 26 maja w Dzień Matki, natomiast jednym z etapów będzie właśnie ten marsz i bardzo prosimy, aby uczestnicy jeżeli mogą zakupili takie pieluszki i przynieśli na ten marsz; będzie samochód, do którego można będzie je składać. Trafią one do rodzin, a także do Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Caritas poznański – informuje Paweł Wosicki.
– Chcemy, by to była inicjatywa, która będzie łączyła wszystkich katolików i wszystkie osoby, którym ta idea jest bliska; dlatego nie ograniczamy się i wszystkich serdecznie zapraszamy – mówiła Magdalena Szymczak, rzecznik prasowy KSM archidiecezji poznańskiej, które współorganizuje marsz.

Patronat Medialny nad marszem objęło Radio Maryja.

Marsz w obronie życia przejdzie także ulicami Szczecina. Organizowany jest pod hasłem „Nie bądź cicho!”. Marsz wyruszy z Jasnych Błoni im. Jana Pawła II o godz. 15. Obrońcy życia apelować w nim będą o poszanowanie życia, a także o godność jego przekazywania.

Szczeciński marsz odbywa się cyklicznie, dziś odbędzie się po raz jedenasty.

Tegoroczne hasło marszu ma zachęcić wszystkich do odważnego reagowania w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z działaniami wymierzonymi w ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz do jednoznacznej postawy stawania w obronie prawdy o życiu każdego człowieka i poszanowaniu jego godności – akcentują organizatorzy marszu.

Hasła szczecińskich marszów próbują zwrócić uwagę na wartość życia osobom, które w nim uczestniczą; ale także mieszkańcom naszego miasta, Polski. Mogę pochwalić mieszkańców Szczecina, że marsz jest bardzo liczny, od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Z tej okazji jesteśmy też zapraszani do wielu tego typu inicjatyw, które odbywają się na terenie Europy. Dzięki temu wartość i ideę ludzkiego życia możemy propagować nie tylko w Szczecinie. Marsz jest inicjatywą otwartą. Jeżeli ktoś wie, że ona jest i zgadza się z tą ideą i wartość obrony życia jest dla niego ważna to oczywiście może w niej uczestniczyć – mówiła Marta Kuśmierek, sekretarz Marszu dla Życia.

Szczeciński marsz to największa tego typu manifestacja w Polsce. Organizatorem Marszu jest szczeciński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Sekretariat Marszu dla Życia, oraz Bractwo Małych Stópek.

Tegoroczny marsz przejdzie ul. Królowej Korony Polskiej. Dalej uczestnicy przemaszerują al. Wojska Polskiego do pl. Zwycięstwa i ul. Wyszyńskiego pod katedrę, gdzie odbędzie się Msza św. kończąca marsz.

– Tradycyjnie idziemy do katedry, gdzie będzie odprawiona Msza św. w intencji obrońców życia, ale też tych, dla których walczymy. Tradycją jest, że młodzież w szkołach przepisuje dokument papieski. Tym razem jest to Veritatis Splendor; jest to również związane z hasłem tegorocznego marszu, czyli „Nie bądź cicho”, tzn. reaguj na każde zagrożenie życia, na namawianie do tzw. aborcji, na promocję in-vitro, na promocję eutanazji – powiedział Paweł Majewicz, dyrektor Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie, współorganizator marszu.

RIRM

drukuj