Tablica pamięci dla Powstańców w Kurozwękach

W Kurozwękach odbędą się uroczystości upamiętniające 58 osób, które walczyły w Powstaniu Styczniowym i oddały swe życie w obronie Ojczyzny w latach 1863 – 1864. Wśród nich są byli oficerowie, żołnierze oraz miejscowa ludność.

Uroczystość jest okazją do ukazania lokalnego patriotyzmu i szacunku względem osób, które zostały ranne w walkach toczonych na Ziemi Staszowskiej i zmarły w Szpitalu Sióstr św. Wincentego a’ Paulo w Kurozwękach. Rozpocznie je zbiórka przy Krzyżu Powstańczym oraz uroczysty przemarsz do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie o godz. 12 sprawowana będzie Eucharystia, oraz zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamięci.

Uroczystości zorganizowaliśmy ze względu na 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Powodem stało się także odnalezienie w księgach zmarłych parafii w Kurozwękach, koło Staszowa, w diecezji sandomierskiej  listy  zmarłych żołnierzy. Jak napisał ówczesny ksiądz proboszcz Jakub Siennicki, zmarli oni wskutek odniesionych ran w walce o niepodległą Polskę w szpitalu prowadzonym przez Siostry Miłosierdzia w Kurozwękach –zaznaczał ks. Jerzy Rybusiński, proboszcz miejscowej parafii.

Obchody połączone będą także z prezentacjami artystycznymi uczniów, przemówieniami okolicznościowymi oraz koncertem Orkiestry Polowej Polskich Drużyn Strzeleckich w miejscowej szkole podstawowej do której uczestnicy przejdą po zakończonej Mszy Świętej.

– Chcemy, żeby te uroczystości organizowane u nas, przypominały młodemu pokoleniu i umacniało je w wierze i w obronie wartości płynących z wiary zgodnie z hasłem wypisanym na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna; aby ich praca i nauka dla Ojczyzny zaowocowały większą odpowiedzialnością za upowszechnianie wartości płynących z wiary – dodaje ks. Rybusiński.

Fundatorem tablicy jest Tadeusz Wrześniak – właściciel hut szkła w rejonie Staszowa. Tablicę wykonał artysta kielecki, pochodzący z Dębicy Sławomir Micek.

– Na tablicy umieszczone zostało piękny wizerunek  Matki Bożej Częstochowskiej – taki jak umieszczany był na sztandarach powstańczych, z krzyżem. Zdecydowaliśmy się umieścić tablicę na zewnętrznym murze kościoła, który znajduje się w pobliżu klasztoru sióstr – mówi ks. Rybusiński.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 przy Krzyżu Powstańczym, gdzie odbędzie się ustawienie wart honorowych, zapalenie zniczy oraz apel poległych.

RIRM

drukuj