Kultura pamięci czynnikiem rozwoju społeczności lokalnej

Kultura pamięci czynnikiem rozwoju społeczności lokalnej. 150 lat po Powstaniu Styczniowym – pod takim hasłem w dniach 8-9 marca 2013 roku w Białej Podlaskiej odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa.

W trakcie naszych obrad i prelekcji chcemy wspólnie zastanowić się jakie czynniki związane z kulturą pamięci i z kultywowaniem miejsc, osób i wydarzeń są ważne dla społeczności lokalnych – podkreśla dr Olga Filipiak, członek komitetu organizacyjnego konferencji.
Tematyka konferencji dotyczyć będzie m.in. lokalnych bohaterów i patriotów powstania styczniowego, a także symboli, miejsc powstania, oraz instytucjonalnego wymiaru pamięci zbiorowej oraz wszelkiego rodzaju czynników kulturowych, które wpływają na podtrzymywanie lokalnego patriotyzmu – informuje dr Olga Filipiak.

Konferencja rozpocznie się dziś o godz. 14. w auli Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. O godz. 15. zaplanowano występ Chóru CAMERATA oraz zespołu wokalnego BREVIS.

Od godz. 16. przejdziemy do sesji plenarnych w trakcie których naukowcy: historycy, socjologowie, antropolodzy, filozofowie oraz regionaliści – badacze z całego kraju będą dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami, a także przybliżać nam wątki związane z kultywowaniem pamięci i z postaciami m.in. Powstania Styczniowego – powiedziała dr Olga Filipiak.

W sobotę 9 marca o godz. 9. uczestnicy konferencji wezmą udział w Mszy św. w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. Eucharystia sprawowana będzie w intencji Powstańców Styczniowych.

Przypomnijmy Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Był to wyraz sprzeciwu wobec carskiego ucisku i bardzo dotkliwej polityki rusyfikacji. Walki toczyły się ponad rok i rozszerzyły się na tereny Białorusi, Ukrainy i Litwy. Zginęło w nich ok. 30 tys. Polaków, a ponad 30 tys. osób zesłano na Syberię. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską.

Program konferencji [Zobacz]

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl