Obchody 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Od wtorku zaczynają się obchody 158. rocznicy Powstania Styczniowego w formie online. Muzeum Niepodległości w Warszawie zaplanowało trzy wydarzenia, które odbędą się 19 oraz 21 i 22 stycznia bieżącego roku.

Muzeum Niepodległości w Warszawie zdecydowało się przenieść tradycyjne uroczystości do internetu z uwagi na trwającą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. W ramach obchodów 158. rocznicy Powstania Styczniowego zaplanowano wydarzenia online, które pojawią się na kanałach YouTube i Facebooku Muzeum Niepodległości w Warszawie.

19 stycznia o godz. 12.00 odbędzie się  prezentacja obrazu Jacka Malczewskiego „Złożenie do trumny”, o którym opowie Natalia Roszkowska, kustosz Galerii Brama Bielańska.

Z kolei 21 stycznia o godz. 12.00 będzie miała miejsce prezentacja wystawy „Gorzka Chwała”.

Gorzka Chwała – 1863 to wystawa planszowa, która powstała w 2013 roku z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na 30 planszach przedstawia wydarzenia 1863 roku  poprzez przedstawienie sytuacji na ziemiach polskich przed jego wybuchem, przywódców obozów politycznych (biali, czerwoni, Aleksander Wielopolski, Romuald Traugutt), przebieg działań wojennych oraz sytuację międzynarodową. Na wystawie wykorzystano bogate zbiory Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz innych muzeów.

22 stycznia o godz. 10.00 odbędzie się „Kolęda Polska. Pieśni na trudny czas”, czyli koncert Pawła Orkisza z zespołem.

Muzeum Niepodległości co roku organizuje dwa koncerty. Pierwszy z nich z okazji Święta Trzech Króli, a drugi na Święto Przemienienia Pańskiego. Ze względu na pandemię, w tym roku odbędzie się jeden koncert, który upamiętni wybuch Powstania Styczniowego. Wystąpią Paweł Orkisz znany z cyklu koncertów „Scena Ballada”, Zygmunt Golonka (instrumenty klawiszowe) oraz Michał Rapka (kontrabas). Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Adama Struzika, marszałka Województwa Mazowieckiego, oraz Pawła Michalca, Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl