fot. PAP/Jerzy Undro

Litwa: Na Rossie zapalono znicze na grobach powstańców styczniowych

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą uczcili pamięć powstańców styczniowych, zapalając znicze na ich grobach na wileńskim cmentarzu na Rossie.

„Na Rossie spoczywa około 40 powstańców styczniowych. Zapalanie zniczy na ich grobach w rocznicę powstania styczniowego jest wileńską tradycją” – powiedział PAP Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą.

Ponad 20 uczestników powstania styczniowego, spoczywających na wileńskiej nekropolii, przeżyło zryw i zmarło śmiercią naturalną. 20 powstańców, w tym dwaj przywódcy zrywu – Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski, w 2019 roku zostało pochowanych w centralnej kaplicy na Starej Rossie. Zostali oni straceni na wileńskim Placu Łukiskim i pogrzebani przez władze carskie w tajemnicy przed bliskimi i mieszkańcami miasta. Szczątki powstańców zostały odnalezione w 2017 na wileńskiej Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina podczas prowadzonych tam prac archeologicznych.

Od lat w zapalaniu zniczy na Rossie w rocznicę powstania uczestniczyli wszyscy chętni, a akcja przekształcała się w lekcję historii.

„W tym roku z powodu pandemii zapalamy nasze światełka pamięci w skromnym czteroosobowym gronie” – mówił Żybort.

Staraniem Komitetu w ciągu ostatnich lat odnowionych zostało wiele grobów powstańczych. Prace będę kontynuowane również w tym roku. W planach jest odnowienie m.in. grobów powstańców styczniowych Katarzyny Lachowicz i Konstansa Micuna.

Społeczne Komitet Opieki nad Starą Rossą zapowiada, że wkrótce przygotuje też trasę szlakiem grobów powstańców styczniowych, którą można będzie pobrać jako aplikację na telefon.

„Już mamy opracowane dwie takie trasy na Rossie, tzw. ogólną i szlakiem spoczywających tu znanych lekarzy. Zawdzięczając temu można samodzielnie, bez przewodnika zwiedzać Rossę” – wyjaśnił Żybort.

W planach Komitetu jest też zadbanie o groby powstańców styczniowych również na innej wileńskiej zabytkowej nekropolii – na Cmentarzu Bernardyńskim. Żybort wskazuje, że o ile na Rossie groby są zadbane, to na Cmentarzu Bernardyńskim nie wszystkie miejsca pochówku powstańców są nawet zidentyfikowane.

W piątek w 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wieniec w centralnej kaplicy na Rossie, gdzie spoczywają powstańcy, złożył kierownik wydziału konsularnego ambasady RP na Litwie Marcin Zieniewicz.

Litwa rocznicę wybuchu powstania styczniowego obchodzi 1 lutego i upamiętnia datę początku zrywu na tych ziemiach. Powstanie styczniowe na Litwie nosi nazwę powstania 1863 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl