Odsłonięcie pomnika powstańców 1863 roku

Dziś w Gacach Słupieckich nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika powstańców 1863 r. Pomnik ten będzie upamiętnieniem tych, którzy 150 lat temu – 20 czerwca 1863 roku pod dowództwem gen. Jordana stoczyli na brzegach Wisły pod Komorowem stoczyli bitwę z oddziałami carskimi.

– Ta bitwa jest zapomniana, a wówczas miała ogromne znaczenie, dlatego że szli tam młodzi ludzie nie zawsze dobrze przygotowani do walk powstańczych. Wiem o tym od rodziców i dziadków. Zacząłem szukać informacji na ten temat, bo nigdzie w literaturze nie przypominano tych bitew z okazji kolejnych rocznic. W świętokrzyskim, czy kieleckim zapomniano o tym, później z przyjaciółmi wszystko udokumentowaliśmy. Są opisane bitwy, podana została literatura. Pomnik już stoi i będzie poświęcony przez ks. biskupa Frankowskiego – zaznacza senator Mieczysław Gil, inicjator budowy pomnika.

Uroczystości w Gacach Słupieckich rozpoczną się Mszą św. o godz. 15.00, której będzie przewodniczył ks. bp Edward Frankowski – biskup senior diecezji sandomierskiej.

Po Mszy św. zaplanowano okolicznościowe wystąpienia i koncerty. Senator Mieczysław Gil przypomina, że to Senat uchwalił decyzję aby rok 2013 był rokiem powstania styczniowego.

– Niestety w Sejmie nie uczczono roku pamięci powstania styczniowego. Dopiero Senat po bardzo burzliwej debacie podjął taką decyzję. Niektórzy zbędnie się wypowiadali, chociażby senator Kuc, który nazwał powstanie nieodpowiedzialnym działaniem. Ci, którzy znają historię powstania są bardzo zadowoleni. My czcimy, przypominamy to miejsce, będą działacze Solidarności, sztandary Solidarnościowe. Będą także działacze PiS-u, będzie marszałek Kuchciński, odczytany zostanie list od pana prezesa Kaczyńskiego – dodaje senator Mieczysław Gil.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl