151. rocznica stracenia Romualda Traugutta

Dziś odbędą się uroczystości upamiętniające 151. rocznicę stracenia Romualda Traugutta i pięciu członków Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym. Uroczystości odbędą się pod Krzyżem Traugutta niedaleko Cytadeli Warszawskiej.

Rozpocznie je wystawienie posterunku honorowego przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie o godz. 17.00 rozpocznie się Msza św. polowa i Apel Poległych.

– Obchodzić będziemy kolejną, tragiczną rocznicę zbrodni dokonanej na polskim narodzie, na przywódcach polskiego narodu przez rosyjskich zaborców. Ta zbrodnia wstrząsnęła Warszawą. Od 40-tu lat Komitet Katyński, Front Pamięci Narodowej, Cech Krawców i Rzemiosł Włókienniczych opiekuje się tym miejscem i dwa razy w roku odprawiana jest Msza św. polowa lub modlimy się w intencji tych, którzy w trosce o losy narodu, podjęli nierówną walkę z okupantem – podkreślił Andrzej Melak, przewodniczący Kręgu Pamięci Narodowej.

5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli zostali straceni członkowie rządu narodowego sprawującego władzę nad Powstaniem Styczniowym: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Józef Toczyński, Roman Żuliński i Jan Jeziorański. Zostali powieszeni po procesie wytoczonym im przez tłumiące powstanie rosyjskie władze zaborcze. 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl