Uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zdobycia PASTy

W Warszawie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej.

Msza św. w intencji poległych sprawowana jest w kościele Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim.

W uroczystości biorą udział kawalerzyści, którzy po Eucharystii przejdą przez Plac Grzybowski i ulicę Próżną, przed budynek tzw. PASTy.

Tam odsłonięta zostanie tablica poświęcona rotmistrzowi Henrykowi Leliwie-Roycewiczowi, dowódcy batalionu „Kiliński” i jego żołnierzom.

Gmach PASTy jest symbolem zwycięskiego batalionu „Kiliński”, którym dowodził medalista olimpijski z Berlina – rotmistrz Henryk Leliwa-Roycewicz. 20 sierpnia 1944 roku, po 18 dniach zaciętych walk na szczycie szwedzkiej wieży, została wetknięta biało-czerwona flaga. Sportowiec, dowódca batalionu „Kiliński” – rotmistrz Leliwa-Roycewicz zmarł w 1990 roku. Spoczywa wraz ze swoimi żołnierzami na kwaterze batalionu AK „Kiliński” na cmentarzu wojskowym, na warszawskich Powązkach – zaznacza Iwona Okraska z Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, organizatorka obchodów.

Gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej zdobyty został przez powstańców warszawskich 20 sierpnia 1944.

Niemcy traktowali budynek jako obiekt o znaczeniu strategicznym. Przechodziły tędy wszystkie połączenia telefoniczne Berlina z okupacyjnymi władzami, a także z całym frontem wschodnim.

Krwawe walki o PAST-ę trwały 20 dni. Zginęło w nich 36 Niemców. Po stronie polskiej poległo 38 osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl