Wieczorne uroczystości w 155. rocznicę Powstania Styczniowego

O godzinie 18.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie będzie sprawowana Msza św. za tych, którzy zginęli w walce za Ojczyznę. Eucharystia jest częścią odbywających się w całym kraju obchodów 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Po Mszy św. zgromadzeni przejdą na cytadelę. Udział w uroczystościach wezmą m.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jednym z organizatorów uroczystości jest poseł Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.

– Po Mszy świętej przejdziemy (…) pod Krzyż Traugutta na stokach warszawskiej cytadeli, gdzie będzie modlitwa za Ojczyznę, apel pamięci, salwa honorowa. Będą składane kwiaty i odbędzie się dalsza część uroczystości – mówi poseł.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Było największym XIX-wiecznym zrywem narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200-tu bitew.

Mimo początkowych sukcesów, powstanie zakończyło się klęską strony polskiej. Zginęło dziesiątki tysięcy osób, część uczestników zesłano na Syberię, a ich majątki skonfiskowano.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl