Obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Dziś w Olsztynie, Czernej k. Krzeszowic, Zwierzyńcu i Goniądzu odbędą się uroczystości związane z 150. Rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. 

W kościele Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła przy ul. Jarockiej, o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji powstańców i wszystkich walczących o wolność Ojczyzny. Po Eucharystii uroczystości będą kontynuowane przy obelisku upamiętniającym aresztowanie Wojciecha Kętrzyńskiego przewożącego broń dla powstańców styczniowych.

O godzinie 11:15 w sali parafialnej przy kościele Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła  odbędzie się konferencja pod tytułem  „Dlaczego wybuchło Powstanie Styczniowe?”. Na uroczystości zapraszają poseł PiS Jerzy Szmit oraz Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Warmii i Mazurach.

Obchody 150. Rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbędą się także w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernejkoło Krzeszowic.Pierwszym punktem będzie uroczysta  Msza św. o godzinie 11.00 u Ojców Karmelitów.

Po Eucharystii nastąpi Złożenie kwiatów i modlitwa przy grobie św. Rafała Kalinowskiego  –  jednego z przywódców  Powstania Styczniowego na Litwie. Na koniec zgromadzeni przejdą na przyklasztorny cmentarz, gdzie będzie chwila modlitwy i zadumy. Zapalone zostaną znicze w miejscu pierwszego pochówku św. Rafała Kalinowskiego.

Na uroczystości w Czernej zaprasza Duszpasterstwo Hutników przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Nowej Hucie i Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarność”.

W Zwierzyńcu w województwie lubelskim o godzinie 11:00 wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego rozpocznie się konferencja historyczna. Będzie jej towarzyszyć wystawa „Orzeł, Pogoń i Archanioł. Powstanie Styczniowe na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej”.

Natomiast Goniądz, który jest miejscem szczególnym dla tego wydarzenia, uczci powstańców Mszą św. oraz złożeniem kwiatów przy Grobie Poległego Powstańca.

To jest wieś, w której podczas Powstania Styczniowego został stracony powracający żołnierz. Podczas uroczystości odbędzie się referat okolicznościowy o tym wydarzeniu. Następnie udamy się pod pomnik, gdzie zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, modlitwa i złożenie kwiatów – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl