fot. Autorstwa Edvard Kurkianiec, foto Jerzy Strzelecki - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36769899

Litwa: rajd konny w Puszczy Rudnickiej upamiętniający Powstanie Styczniowe

Około 20 osób wzięło udział w trzydniowym rajdzie konnym, upamiętniającym powstańców styczniowych, który zakończył się w niedzielę w Puszczy Rudnickiej, będącej często schronieniem dla powstańców, ale też miejscem wielu potyczek zrywu. Rajd zorganizował Wileński Klub Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Nowa Wilejka.

„Przez trzy dni spotykaliśmy się z młodzieżą, harcerzami, lokalnymi mieszkańcami, a była to piękna lekcja historii i patriotyzmu” – powiedział Waldemar Szełkowski, założyciel i prezes Klubu.

W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

„Przemierzając miejsca powstańcze oraz podczas naszych spotkań przypominaliśmy to wydarzenie historyczne, znaczenie powstania, że był to zryw trzech narodów: Polaków, Litwinów i Rusinów, o czym świadczy herb powstańcy posiadający trzy pola. Podkreślaliśmy fakt, że Powstanie Styczniowe było przykładem samotnej walki o odrodzenie i wolność Rzeczypospolitej. Wówczas bowiem Europa nie zdobyła się na pomoc walczącym z rosyjskim ciemięzcą” – wskazał Waldemar Szełkowski.

Podczas spotkań młodzież miała okazję wsiąść na konia i się przyjechać z szablą w ręku, na której jest wypisane „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

„Najlepszą lekcją historii, jest możliwość jej fizycznego dotknięcia i przeżycia” – mówił prezes.

Uczestnicy rajdu, członkowie Wileńskiego Klubu Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Nowa Wilejka – w większości w mundurach okresu międzywojennego, ale też w umundurowaniu powstańców styczniowych – odwiedzili Puszczę Rudnicką, jak również miejscowości do niej przylegające: Skorbuciany, Rudniki i Jaszuny.

Na swym szlaku mieli też miejsca związane z walką AK.

„Mijaliśmy w Puszczy Rudnickiej grób 25 żołnierzy AK oddziału Czesława Stankiewicza »Komara«, którzy zginęli w potyczce z wojskami NKWD oraz polską wieś Gumby, którą w 1944 krwawo spacyfikowali Niemcy” – zaznaczył Waldemar Szełkowski.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl