Minister K. Szczerski rozmawiał w Wilnie o współpracy Polski i Litwy

Współpraca bilateralna Polski i Litwy była tematem środowych rozmów podczas wizyty w Wilnie szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztofa Szczerskiego.

„Rozmowy dotyczyły szerokiego wachlarza spraw dwustronnych, poczynając od kwestii bezpieczeństwa przez rozwój infrastruktury w duchu Inicjatywy Trójmorza po kwestie polityki europejskiej” – powiedział minister Krzysztof Szczerski.

Poinformował, że „prezydent Andrzej Duda został zaproszony na obchody stulecia odzyskania państwowości przez Litwę w lutym 2018 roku”.

Krzysztof Szczerski gościł z roboczą wizytą w Wilnie na zaproszenie swego litewskiego odpowiednika, Nerijusa Aleksiejunasa, głównego doradcy prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Minister przed południem wziął też udział w ceremonii składania listów uwierzytelniających nowej ambasador Polski na Litwie Urszuli Doroszewskiej na ręce prezydent Grybauskaite.

Po południu Krzysztof Szczerski wspólnie z ambasador Urszulą Doroszewską w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożył wieniec na cmentarzu na Rossie w mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego. Minister wziął też udział w litewskich obchodach Dnia Czarnej Wstęgi, przypominających rocznicę podpisania w 1939 roku paktu Ribbentrop Mołotow.

Środowe obchody Dnia Czarnej Wstęgi odbyły się przed wileńskim pomnikiem Adama Mickiewicza. Tu przed 30 laty, 23 sierpnia 1987 roku, na kilka lat przed odzyskaniem przez Litwę niepodległości, odbył się pierwszy wiec, podczas którego kilka tysięcy osób żądało potępienia paktu z 1939 roku i wolności dla swego kraju.

PAP/RIRM

drukuj