fot. PAP/Valdemar Doveiko

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę w 115. rocznicę „akcji czterech premierów”

W sobotę w Bezdanach na Litwie odsłonięto tablicę upamiętniającą napad na rosyjski pociąg pocztowy na stacji Bezdany niedaleko Wilna. Akcja została przeprowadzona 26 września 1908 r. przez członków Organizacji Bojowej PPS, m.in. przez czterech późniejszych premierów Polski, w tym Józefa Piłsudskiego.

Organizatorem uroczystości na stacji kolejowej w Bezdanach (rejon wileński) był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasada RP w Republice Litewskiej.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1705536043829612858

Na tablicy widnieją napisy w języku polskim, litewskim i angielskim.

„W hołdzie Józefowi Piłsudskiemu i jego towarzyszom z Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej uczestnikom akcji ekspropriacyjnej wymierzonej przeciwko rosyjskiemu zaborcy przeprowadzonej 26 września 1908 r. na stacji kolejowej w Bezdanach. Czyn ten i zdobyte fundusze przeznaczone na działalność organizacji niepodległościowych, przyczyniły się do formowania przyszłych kadr odrodzonego Wojska Polskiego i polskiej drogi ku niepodległości” – głosi napis.

Przewodniczący polskiej delegacji, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że akcja bojowa Józefa Piłsudskiego i jego towarzyszy była bardzo ważnym krokiem w drodze do budowania siły zbrojenia, miała przynieść Polsce niepodległość.

„Józef Piłsudski wspominał, że w domu rodzinnym mama mówiła mu wielokrotnie o tym, że przyjdzie kiedyś wolna Polska. Tak go wychowywała i kształtowała, w umiłowaniu polskiej literatury, szczególnie poezji Juliusza Słowackiego, w umiłowaniu wolności jako najcenniejszego daru, który Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom. Kiedy młody Ziuk pytał mamę, a kiedy przyjdzie ta wolność, ona mu odpowiadała: »Wtedy, kiedy walcząc o nią staniemy się jej godni«. Józef Piłsudski wspominał, że te słowa powtarzane wielokrotnie przez matkę obrał sobie prowadząc walkę o niepodległość jako motto. Polska będzie wolna wtedy, kiedy będziemy jej godni, godni walcząc o nią, nie stając w bezruchu, działając” – podkreślił szef UdSKiOR.

W odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. członkowie Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie Urzędu, członkowie Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy szefie Urzędu, prezesi organizacji kombatanckich, przedstawiciele środowisk ofiar represji wojennych i powojennych, żołnierze II Konspiracji Niepodległościowej, sybiracy, byli więźniowie polityczni i działacze opozycji antykomunistycznej, prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski, członkowie Związku Polaków na Litwie, reprezentujący prezesa IPN-u dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku, konsul RP w Republice Litewskiej Irmina Szmalec, p.o. starosty gminy Bezdany Danuta Klimaszewska, poseł na Sejm Republiki Litewskiej Czesław Olszewski, samorządowcy litewscy, polska społeczność mieszkająca na Litwie, przedstawiciele instytucji kultury, służb mundurowych, duchowieństwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl