Spór o polską wiceminister na Litwie

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius chce zdymisjonować ministra energetyki Jaroslava Neverovicza, który wbrew opinii szefa rządu zatwierdził na stanowisku wiceministra swego resortu Renatę Cytacką z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL).

Butkeviczius zapowiedział w poniedziałek, że zgłosi wniosek o zdymisjonowanie Neverovicza, popieranego przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie. Nie wykluczył też usunięcia AWPL z koalicji rządzącej. Tego dnia Neverovicz w ramach formowania rządu po wyborach prezydenckich zatwierdził Cytacką na stanowisku wiceministra energetyki; to stanowisko zajmowała ona dotychczas.

Premier oświadczył, że jeżeli Cytacka powróci na stanowisko wiceministra, zgłosi do prezydent wniosek o zdymisjonowanie ministra. Wniosek ten zamierza złożyć we wtorek.

W lipcu, po zaprzysiężeniu prezydent Dalii Grybauskaite, która w majowych wyborach zapewniła sobie reelekcję, rozpoczęło się formowanie nowego rządu. Wówczas premier Butkeviczius oświadczył, że Cytacka nie zachowa stanowiska wiceministra, gdyż jej kompetencje są niewystarczające, ale nie uzasadnił swojej opinii żadnymi faktami.

Nazwisko Renaty Cytackiej stało się popularne w litewskich mediach, gdy na początku tego roku w liście otwartym opublikowanym w prasie m.in. oskarżyła Dalię Grybauskaite o kłamstwa w sprawie sytuacji mniejszości polskiej na Litwie.

Cytacka przekonywała, że swoje zdanie przedstawiła jako osoba prywatna, a nie urzędniczka państwowa.

Oburzenie w społeczeństwie litewskim wywołało to, że wiceminister podczas litewskich świąt państwowych nie wywieszała na swoim domu flagi państwowej, natomiast wywiesiła flagę polską w dniu święta narodowego Polski.

Jaroslav Neverovicz, którego na stanowisko ministra energetyki zgłosiła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, ma opinię najlepszego ministra w rządzie Butkevicziusa i cieszy się poparciem prezydent Grybauskaite. Nie jest on członkiem AWPL. Natomiast Renata Cytacka jest aktywną członkinią partii i przywrócenie jej na stanowisko wiceministra energetyki jest dla AWPL kwestią pryncypialną.

Biuro prasowe AWPL poinformowało w poniedziałek, że „kandydatura Cytackiej została pozytywnie zaopiniowana przez Służbę ds. Badań Specjalnych i dlatego została ona nominowana na stanowisko wiceministra energetyki”.

Tymczasem Algirdas Butkeviczius zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Rady Koalicyjnej zostanie omówiona kwestia dalszego uczestnictwa AWPL w koalicji rządzącej.

AWPL zareagowała na to oświadczeniem, w którym podkreślono, że „koalicja rządząca pracuje stabilnie”. „Żadna z partii wchodzących w skład koalicji nie dopuściła się złamania zapisów umowy koalicyjnej, a Akcja Wyborcza Polaków na Litwie jest uważana za jednego z najbardziej godnych zaufania partnerów, który realizuje zobowiązania wobec koalicji i zawsze głosuje zgodnie z osiągniętym uprzednio porozumieniem koalicjantów” – czytamy w oświadczeniu AWPL.

Koalicję rządzącą na Litwie współtworzą socjaldemokraci, centrowa Partia Pracy, ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie. AWPL, zgodnie z porozumieniem, ma stanowisko ministra energetyki i pięć stanowisk wiceministrów: energetyki, transportu, rolnictwa, oświaty i kultury.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl