fot. wikipedia.org

Afera w Autosanie

Czy przy przygotowaniu oferty Autosanu na dostawę autobusów dla wojska doszło do złamania prawa? Będzie to sprawdzać zarówno Centralne Biuro Antykorupcyjne jak i Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Firma swoją ofertę złożyła dwadzieścia minut po terminie i tym samym została wykluczona z udziału w przetargu wartym 30 milionów zł.  Przetarg wygrał niemiecki koncern MAN.

W kwietniu tego roku przetarg na zakup autobusów ogłosiła 2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie – Rembertowie. Miały to być pojazdy zarówno 16 – jak i 47-osobowe. O kontrakt postanowiła ubiegać się firma Autosan, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej podległej Ministerstwu Oborny Narodowej. Problem w tym, że swoją ofertę złożyła ona dwadzieścia minut po terminie. Tym samym firma nie mogła wziąć udziału w postępowaniu przetargowym.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz odnosząc się do sprawy powiedział:, „jako PGZ bardzo z tego powodu ubolewamy, ponieważ byliśmy gotowi do realizacji tego zamówienia”.

Przeanalizujemy, jakie procedury zostały niezrealizowane po to, żeby więcej do takich sytuacji nie doszło. Niemniej jednak, chciałem państwa poinformować, że osoba, która popełniła ten karygodny błąd, została natychmiast dyscyplinarnie zwolniona z pracy. O sprawie tej, zostały zawiadomione służby ochrony państwa. Wiemy, że jest prowadzone stosowne postępowanie, jak również i spółka będzie występowała przeciwko tej osobie z roszczeniami cywilnymi, bo jest to sytuacja, która nie powinna nigdy mieć miejsca. W naszym przekonaniu – w przypadku tego działania – mogło dojść do działania przestępczego i w sytuacji, w której odpowiednie ograny państwa potwierdzą nasze przypuszczenia, spółka będzie wnosiła o unieważnienie tego postępowania. I w takiej sytuacji, jako Polska Grupa Zbrojeniowa będziemy chcieli raz jeszcze w tym postępowaniu uczestniczyć – mówił Błażej Wojnicz.

Z ustaleń radia RMF wynika, że oferta Autosanu była bardzo konkurencyjna i kosztowała o kilka milionów złotych mniej. Postępowanie wygrała jednak niemiecka firma MAN, która wystartowała w nim, jako jedyna.

RIRM/TV Trwam News

drukuj