fot. PAP

Pikieta w obronie Autosanu

Sąd w Krośnie ogłosił upadłość firmy Autosan z Sanoka. W zakładzie pracowało blisko 500 osób. Dziś w Krakowie związkowcy z fabryki Autosanu będą pikietować.

Pracownicy Autosanu są zdesperowani. W dalszym ciągu nie otrzymali zaległych pensji  za czerwiec i lipiec. Zarzucają również byłym właścicielom złe zarządzanie. Dziś przed budynkiem Grupy Sobiesław Zasada zaplanowali protest. Podobna manifestacja odbyła się w środę przed sanockim ratuszem.

Przypomnijmy, 19 września zarząd sanockiej firmy złożył do sądu w Krośnie wniosek o upadłość. Jak wyjaśniono w wydanym wówczas oświadczeniu, nie było możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Kilka dni później Grupa Zasada poinformowała o sprzedaniu za symboliczną złotówkę pakietu akcji Autosanu Grzegorzowi Tarnawie. Od wtorku Autosanem zarządza syndyk.

w audycji Aktualności Dnia w Radiu Maryja wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  Tadeusz Majchrowicz podkreślił: „To rządy byłego właściciela doprowadziły do całkowitego wyprzedania firmowego majątku, a rząd Donalda Tuska nie kiwnął palcem, by pomóc upadającej firmie”.

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce; początek jej istnienia sięga 1832 roku. Oprócz autobusów zakład produkuje m.in. urządzenia dla wojska. Od 2001 r. firma projektuje i wytwarza też elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów.

RIRM

drukuj