fot. wikipedia.org

Autosan ma nowego właściciela

Nowym właścicielem Autosanu zostało konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola. Obie należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Autosan był w upadłości od 2013 r. Spółki zapłaciły za niego ponad 17 mln zł.

Kupujący zadeklarowali przejęcie pracowników, utrzymanie produkcji autobusów oraz wprowadzenie do oferty zakładu nowych produktów. Wczoraj, w obecności premier Beaty Szydło, został podpisany akt sprzedaży fabryki.

Szefowa rządu mówiła, że to realizacja programu wyborczego PiS, który zapowiadał rewitalizację polskiego przemysłu.

– Jeżeli chodzi o Sanok, to w tej chwili już będzie oczywiście decyzja właściciela. Myślę, że nie tylko autobusy, ale tak jak już  była zapowiedź tutaj w czasie uroczystości podpisywania – jest plan, żeby również były produkowane pojazdy dla wojska. Ten czas pewnie przed nami. Ja przede wszystkim cieszę się, ta dzisiaj ta umowa  została podpisana; że dotrzymaliśmy słowa i Sanok dostaje swoją wielką szansę – powiedziała premier Beata Szydło.

Spółka była pięć razy wystawiana na sprzedaż w przetargu. W ostatnim z nich cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł. Po piątym przetargu sędzia nadzorujący upadłość Autosanu zgodził się na sprzedaż fabryki z wolnej ręki. Autosan oprócz autobusów produkuje też części do tramwajów oraz kabiny do pociągów. Obecnie zatrudnia około 300 osób.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj