Prezydent: Będziemy zabiegać o obecność sił NATO w Polsce

USA wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej brygadę pancerną uzbrojoną w najnowocześniejszy sprzęt-poinformował prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent podkreślił, że jest to bardzo ważna zapowiedź. To pierwsze tego typu działanie Amerykanów od zakończenia zimnej wojny – przyznał prezydent.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej zapowiedział, że Polska będzie zabiegała, aby nad Wisłą zostały zlokalizowane elementy infrastruktury obronnej NATO.

– Jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i chciałbym, żeby ta obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim sił amerykańskich, była faktyczna. Czy ona będzie miała charakter rotacyjny i będzie to stałe rotowanie się oddziałów, czy będzie miała inny charakter, to jest kwestia wtórna. Dla mnie ważne jest to, żeby byli – mówił prezydent Andrzej Duda.

Tymczasem do szczytu NATO w Warszawie pozostało już niespełna 100 dni. Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło kolejny spot zapowiadający to wydarzenie.

– Najistotniejsze rozmowy, kluczowe decyzje dla Polski i świata. Mamy jasno postawiony cel – obecność wojsk NATO w Polsce. Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze. Przed Polską wielkie wyzwanie, dla Polaków ogromna szansa – Warszawa, szczyt NATO 2016 – słyszymy w spocie.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wyraził nadzieję, że w Polsce będą obecne wojska NATO.

– Pan dr Maciej Lasek, jeden z członków Komisji Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego po posiedzeniu naszej Komisji powiedział, że on w ogóle nie wiedział o takim fakcie, a więc przewodniczący Komisji miał informacje, prokurator miał informacje, a członkom Komisji tej informacji nie przekazano. Pan Maciej Lasek argumentował nawet, że co więcej, nie tylko on nie wiedział, ale nawet biegli prokuratury, którzy ostatnio dokonywali analiz też nie dokonali analizy tej części i tej sprawy, a więc oni też nie mieli informacji na temat tego, że taka wada w tym systemie samolotu występowała i że była już przyczyną katastrof – wskazywał Antoni Macierewicz.

Brygada pancerna ma pojawić się w Europie w lutym przyszłego roku. Żołnierze przywiozą ze sobą najnowocześniejszy sprzęt. Ten, który jest już w Europie, zostanie zmodernizowany i zmagazynowany w Belgii, Holandii i w Niemczech. Ma to pozwolić na szybsze ruchy wojsk lądowych, gdyby trzeba było ich użyć.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl