fot. PAP/Rafał Guz

Resort finansów pracuje nad zmianami dot. akcyzy od samochodów

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami zasad płatności akcyzy od samochodów. Podatek ma być uzależniony od pojemności silnika i od wieku auta – poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju i finansów był dziś pytany o to, czy rząd pracuje nad przepisami ograniczającymi wjazd starych samochodów do centrów miast.

– Nie pracujemy oczywiście nad żadnymi zakazami – to jest ważny element naszej gospodarki, na tym też polega współpraca międzynarodowa. Natomiast, rzeczywiście, w ciągu paru miesięcy – jeśli Rada Ministrów to zaakceptuje i dana propozycja przejdzie wszystkie szczeble legislacyjne – ujrzy światło dzienne nowe podejście do opodatkowania (poprzez akcyzę w szczególności) samochodów w zależności od wieku i od pojemności silnika – mówił minister Mateusz Morawiecki.

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował dziś, że resort energii pracuje nad przepisami, które pozwolą samorządom na wyznaczenie w miastach stref, do których nie mogłyby wjechać stare samochody.

Chodzi o to, aby do centrów miast mogły wjeżdżać tylko pojazdy elektryczne lub spełniające normy Euro 4. Według szacunków za 10 lat po polskich drogach może jeździć nawet milion elektrycznych samochodów.

RIRM

drukuj