fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier M. Morawiecki: W rozmowach z M. Pompeo nie zabrakło ważnych tematów bieżących

W sobotnich rozmowach z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo nie zabrakło ważnych tematów bieżących, jak sytuacja na Białorusi, współpraca wojskowa budowa sieci 5G, czy gazociąg Nord Stream 2 – napisał premier Mateusz Morawiecki na portalu społecznościowym. Podkreślił, że „cichym patronem” tej rozmowy była postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

W swoim wpisie na Facebooku Mateusz Morawiecki zauważył, że ważna wizyta szefa amerykańskie dyplomacji miała miejsce w „tym wielkim dniu, jakim jest 100. rocznica przełomowego dla historii świata zwycięstwa Polaków nad Bolszewicką Rosją”. Podkreślił jednak, ze w jego rozmowach z Mikiem Pompeo nie zabrakło tematów bieżących.

Wymienił sytuację na Białorusi, która zdaniem Mateusza Morawieckiego, wymaga „solidarnego działania społeczności międzynarodowej”.

„Od pierwszych chwil tego kryzysu robimy jako rząd co w naszej mocy, aby pomóc dzielnym Białorusinom i zwrócić uwagę świata na ich walkę. Polska, Europa i USA nie mogą być w tej sprawie obojętne” – brzmi wpis szefa rządu.

Jak dodał premier Morawiecki, nie zabrakło kwestii dotyczących współpracy wojskowej Polski i USA oraz budowy „bezpiecznej i nowoczesnej sieci 5G”.

„Problem Nord Stream 2 jest dla nas aktualny i poważny, bo ta inwestycja zaprzecza idei solidarności energetycznej w Europie. Amerykanie już pokazali, że w tej sprawie możemy liczyć na ich zrozumienie i to dla nas kluczowe wsparcie” – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Jak napisał premier, „cichym patronem naszej rozmowy była postać rotmistrza Witolda Pileckiego, który oddał swoje życie dla idei wolności, sprawiedliwości i solidarności z innymi narodami. Był wielkim świadkiem okrucieństw komunizmu i hitleryzmu. Jego życie jest dla nas pięknym świadectwem, ale i szkołą polityki”.

Ważna wizyta szefa U.S. Department of State, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo w Polsce. W tym wielkim dniu, jakim jest…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 15 sierpnia 2020

PAP/TV Trwam News

drukuj