fot. flickr.com

Litwa: setki zgłoszeń w języku rosyjskim o podłożonych bombach w szkołach i przedszkolach

Litewska policja otrzymała w piątek 750 zgłoszeń o podłożonych bombach w szkołach i przedszkolach w całym kraju. W czwartek około 150 zgłoszeń odnotowano w Kłajpedzie. Groźby są przesyłane pocztą elektroniczną w języku rosyjskim.

„Doniesienia o podłożonych bombach napływają od godz. 6.00 rano” – poinformował agencję BNS Ramunas Matonis, rzecznik Departamentu Policji Litwy.

Funkcjonariusze sprawdzają każde zgłoszenie; żadne na razie się nie potwierdziło.

„To musiał być zaplanowany atak mający na celu zakłócenie pracy służb specjalnych” – ocenia rzecznik.

Zdaniem Departamentu Bezpieczeństwa Państwa „jest to prawdopodobnie celowy, skoordynowany atak przeprowadzony z inicjatywy wrogich państw”. Rzecznik Departamentu Aurelija Vernickaite przypomina, że podobne incydenty odnotowano w tym tygodniu również na Łotwie i w Estonii.

„Fałszywe doniesienia i podobne działania mają na celu wywołanie napięcia i paniki w społeczeństwie, zakłócenie i destabilizację pracy instytucji oraz zwiększenie nieufności. Wraz ze wzrostem napięć geopolitycznych Litwa i inne kraje bałtyckie są stałym celem ataków informacyjnych i cybernetycznych ze strony wrogich państw” – wskazała Aurelija Vernickaite.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl