Obchodzimy dziś 155. rocznicę Powstania Styczniowego

155 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to największy i najbardziej tragiczny w skutkach zryw narodowy w rozdartym zaborami kraju.

22 stycznia 1863 roku Komitet Centralny Narodowy wydał manifest, w którym ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród Polski, Litwy i Rusi do walki.

Od 1859 roku w Królestwie Polskim narastały antyrosyjskie nastroje, spotęgowała je decyzja carskiego poplecznika i naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego Aleksandra Wielopolskiego o rozpoczęciu branki do wojska młodych mężczyzn podejrzewanych o przynależność do organizacji niepodległościowych.

Powstańcy musieli stawić czoło rosyjskim siłom. W grę wchodziła tylko wojna partyzancka, której strategii nikt jeszcze nie opracował. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje – między innymi konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Blisko 1000 osób władze carskie skazały na śmierć, blisko 38 tysięcy na katorgę i zesłanie. Powstanie styczniowe, mimo, że zakończyło się porażką strony polskiej, do tej pory pozostaje symbolem bohaterskiej walki o niepodległość.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl