fot. gov.pl

Odsłonięcie muralu poświęconego bohaterom Powstania Styczniowego

W Łukowie na Lubelszczyźnie odsłonięto mural poświęcony bohaterom Powstania Styczniowego Ziemi Łukowskiej – księdzu Stanisławowi Brzózce i jego adiutantowi por. Franciszkowi Wilczyńskiemu. Mural namalowano na budynku tzw. starej plebani parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

W wydarzeniu wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. W swoim wystąpieniu wskazał, że pamięć konstytuuje wspólnotę.

– Nie bylibyśmy szczęśliwym narodem, szczęśliwymi wspólnotami lokalnymi, bez szacunku dla naszej pamięci, historii, dla naszych poprzedników. To jest potrzebne także dla przyszłych pokoleń. Bez pamięci, tożsamości i bez odwoływania się do 160 rocznicy Powstania Styczniowego, do bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę, nie moglibyśmy się rozwijać, budować Polski i naszych wspólnot lokalnych, przyjaznych i bezpiecznych dla kolejnych pokoleń – powiedział minister prof. Piotr Gliński.

Oddział księdza Stanisława Brzóski nazywany potocznie „Ćwiekami” walczył na terenie Lubelszczyzny i Podlasia. Uczestniczył w bitwach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, Sławatyczami i Fajsławicami.

W 1865 roku ksiądz generał Stanisław Brzóska i porucznik Franciszek Wilczyński zostali pojmani przez wojska rosyjskie. Wyrokiem sądu polowego skazano ich na śmierć przez powieszenie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl