fot. Monika Bilska

Echa wokół sprawy szefa NIK Mariana Banasia

Mam nadzieję, że i służby i prokuratura dokładnie będą wiedziały czy to jest jakaś prowokacja, czy rzeczywiście są to jakieś siły, które chcą odwołać prezesa Banasia – mówiła na antenie TV Trwam europoseł PiS Beata Kempa.

Zmiany póki co na stanowisku prezesa Najwyższej Izby Kontroli nie będzie.

– W poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli będę kontynuował powierzoną mi przez parlament misję – poinformował Marian Banaś.

W swoim oświadczeniu Marian Banaś zaznaczył, że wszystkie wątpliwości związane z jego przeszłością są kłamliwe i krzywdzące. [czytaj więcej] 

– Z przykrością stwierdziłem jednak, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej – podkreślił.

Po wniosku CBA prokuratura wszczęła śledztwo ws. rzekomych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. To postępowanie przygotowawcze w którym nikomu na razie nie postawiono zarzutów.

– Postępowanie z dokumentami niejawnymi wymaga szczególnej staranności i też podlega odpowiedniej ustawie. To nie jest tak, jak krzyczy opozycja, że trzeba zaraz wszystko ujawniać, bo to są poważne informacje – powiedziała europoseł Beata Kempa. [czytaj więcej] 

Prawo i Sprawiedliwość, z którego wywodził się Marian Banaś, oczekiwało, że złoży on dymisję. W grę wchodzi tzw. plan B, czyli próba zmiany konstytucji. Prawo i Sprawiedliwość bez poparcia partii opozycyjnych tego nie zrobi. Platforma zmiany nie poprze, mimo że deklaruje chęć wyjaśnienia sprawy.

– Nie będziemy uczestniczyli w oszustwie PiS-owskim i w ich grach wokół Banasia i NIK-u – mówił Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.

Do zmiany konstytucji konieczne byłoby także poparcie Senatu. A to jest wątpliwe.

– Sprawa jest na pewno bardzo trudna z punktu widzenia funkcjonowania państwa i dzisiaj trzeba znaleźć najlepszy z możliwych sposobów, żeby rzeczywiście tę sytuację rozwikłać – wskazała Beata Kempa.

Na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych minister Mariusz Kamiński złoży wyjaśnienia dot. działania służb w sprawie prezesa NIK. Przeciwko szkalowaniu i linczowaniu człowieka bez wyroku sądowego – występują byli opozycjoniści i podkreślają, że prezes NiK ma prawo do obrony.

TV Trwam News

drukuj