Apel o skierowanie ustawy o in vitro do TK

Wczoraj barbarzyńską ustawę dotyczącą sztucznego zapłodnienia podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia apeluje do posłów, którzy nie zgadzają się na łamanie praw człowieka o niezwłoczne skierowanie ustawy o in vitro do Trybunału Konstytucyjnego.

Bronisław Komorowski zapowiedział jednocześnie, że skieruje jeden z punktów ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zapisy dotyczące pobierania komórek od osób niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody.

Dr Paweł Wosicki z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podkreśla, że prezydent mógł wysłać całą ustawę do Trybunału. Przypomniał, że wnioskowało o to do prezydenta wiele środowisk.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w imieniu księży biskupów osobiście prosił prezydenta, żeby zatrzymał tę ustawę. Prezydent naprawdę miał inne wyjście. Mógł skierować ustawę do Trybunału, nie podpisując jej. Tymczasem zrobił coś, co jest zupełnie po myśli tych, którzy oczekiwali tej ustawy, bo skierowanie jednego zapisu do Trybunału Konstytucyjnego po podpisaniu ustawy niczego nie zmienia, jest może tylko „listkiem figowym” – powiedział Paweł Wosicki.

Rządowa ustawa sankcjonuje metodę sztucznego zapłodnienia nie tylko dla małżeństw. Otwiera furtkę do in vitro dla par homoseksualnych, a także umożliwi eugeniczną selekcję ludzkich embrionów. To najbardziej liberalny dokument w całej Europie.

[Tekst apelu PFROŻ do posłów]

RIRM

drukuj