Grecy przyjęli drugi pakiet ustaw

Grecki parlament przyjął w czwartek drugi pakiet ustaw wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli jako warunek rozpoczęcia rozmów o wielomiliardowym pakiecie ratunkowym dla Aten. Przeciwko reformom głosowało wielu członków Syrizy.

Za drugim pakietem ustaw opowiedziało się 230 deputowanych, a 63 było przeciw. Jednak w tej grupie było aż 36 ze 149 parlamentarzystów rządzącej Syrizy premiera Aleksisa Ciprasa. W zeszłym tygodniu podczas głosowania nad pierwszym pakietem ustaw wewnątrzpartyjna opozycja była większa, ponieważ na „nie” opowiedziało się 39 deputowanych populistycznej partii szefa rządu.

Zanim doszło do głosowania w parlamencie odbyła się wielogodzinna dyskusja, która zakończyła się około 4 czasu lokalnego.

Przed siedzibą parlamentu w Atenach odbyła się również demonstracja zorganizowana przez związek zawodowy sektora publicznego ADEDY i komunistów. W proteście wzięło udział ok. 10 tys. ludzi. Pod koniec akcji protestacyjnej doszło do starć z siłami porządkowymi, które zostały obrzucone butelkami zapalającymi. Do tej pory nie ma informacji o poszkodowanych i zatrzymanych.

Przyjęty pakiet ustaw wprowadza do greckiego prawa unijną dyrektywę z 2013 roku o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRRD), która mówi, że od 2016 roku za kłopoty upadających banków jako pierwsi zapłacą ich udziałowcy i posiadacze obligacji. W drugim pakiecie znalazły się również reformy cywilnych procedur sądowych mające na celu przyspieszenie i obniżenie kosztów procesów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl