fot. pixabay.com

„Nowy Polski Ład” przewiduje łatwiejszy dostęp do mieszkań

Rząd chce zwiększyć dostęp do mieszkań m.in. dla rodzin z dziećmi. Takie założenie ma się znaleźć w przygotowywanym właśnie programie „Nowy Polski Ład”.

Jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna”, jest tam rozwiązanie umożliwiające wzięcie kredytu nawet bez wkładu własnego. Według gazety państwo mogłoby gwarantować wkład własny nawet do 100 tys. zł lub oferować dofinansowanie do 160 tys. zł.

Wysokość wsparcia w przypadku rodzin zależałaby od liczby dzieci. Beneficjentami programu mają być osoby w wieku 24-40 lat.

W ostatnim czasie luka między cenami mieszkań a możliwościami zakupowymi Polaków znacznie się powiększyła – wskazał dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego. Jak dodał, dobrze, że państwo to zauważa i chce udzielać wsparcia.

– Ja tylko co do zasady mogę twierdzić, że lepiej w przypadku tego rodzaju problemu z wysokimi cenami czegoś, co jest niezbędnie potrzebne do życia, operować po stronie podaży niż popytu, bo polityka wzmacniająca popyt czasem na chwilę pozwala wesprzeć jakąś część chętnych do zakupu mieszkania, ale za moment prowadzi do tego samego, co jest źródłem problemu, czyli do wzrostu cen. Większy popyt to jeszcze wyższe ceny, dlatego trzeba uwolnić podaż, trzeba prowadzić do obniżenia cen materiałów budowlanych, trzeba doprowadzić do uproszczenia procedur w budownictwie mieszkaniowym, trzeba uwolnić zasoby ziemi będące w dyspozycji Skarbu Państwa – mówił ekonomista.

Instrument wsparcia przy zakupie mieszkania byłby dedykowany także osobom, które ze względu na wysokość zarobków nie mogą skorzystać ze wsparcia społecznego, a jednocześnie mają problem z wkładem własnym do kredytu.

Według dziennika „Nowy Polski Ład” ma też zawierać inne ważne rozwiązania jak np. programy aktywizujące dla seniorów czy darmowe i powszechne badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl