fot. twitter.comNCBR_pl

Współpraca między NCBiR a NFOŚiGW na rzecz rozwoju zielonych technologii w Polsce

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będą razem działać na rzecz rozwoju zielonych technologii w Polsce. Instytucje podpisały dziś umowę ws. nawiązania współpracy.

Kooperacja ma polegać na wdrażaniu narzędzi transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i neutralnej klimatycznie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma zapewnić zaplecze naukowe i merytoryczne, które następnie będzie realizowane w ramach konkretnych programów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundusz będzie zapewniał twórcom i projektantom nowych zielonych rozwiązań konieczne finansowanie. Realizacja zadań będzie się opierać na współfinansowaniu badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych.

Współpraca tych dwóch instytucji to naturalna odpowiedź na obecne wyzwania – zaznacza prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

– Dla przyszłości polskiej gospodarki i jej konkurencyjności konieczne jest współdziałanie i wspieranie inteligentnej współpracy pomiędzy państwowymi instytucjami. Dlatego dziś podpisana zostaje umowa, która uruchomi efekt synergii między instytucją posiadającą unikalne know-how w dziedzinie finansowania innowacji, jaką jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a instytucją odpowiedzialną za działania w ważnym dla nas wszystkich obszarze ochrony środowiska, jaką jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakres działań obu instytucji uzupełnia się w naturalny sposób – mówi prof. Przemysław Czarnek.

Podpisana dziś umowa wpisuje się w cele, jakie nakreślono w Europejskim Zielonym Ładzie.

 

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj