Tatrzański PN kupił cenne przyrodniczo grunty dzięki wsparciu NFOŚiGW

Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Tatrzański Park Narodowy zakupił cenne przyrodniczo grunty położone u podnóża Tatr na Wyżniej Palenicy Pańszczykowej oraz Polanach Lichajówki i Błociska.

„Wykup gruntów nastąpił od prywatnych właścicieli. Tatrzański Park Narodowy (TPN), którego teren obejmował wykupione działki, skorzystał tutaj z prawa pierwokupu. Są to cenne przyrodniczo tereny obejmujące bory świerkowe, które stanowią ostoję dla zwierząt takich jak wilki, niedźwiedzie, rysie” – powiedziała PAP Magdalena Zwijacz-Kozica z TPN.

TPN otrzymał łącznie ponad 355 tys. zł, a zakupione grunty stanowią w sumie 10 tys. 740 metrów kwadratowych.

Wykupione tereny są objęte obszarem Natura 2000 Tatry. Jak zaznacza w przesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowy NFOŚiGW Sławomir Kmiecik, tego typu wykupy działek prywatnych przez parki narodowe, odbywają się według stawek rynkowych i nie mają charakteru wywłaszczeniowego.

„Tatrzański Park Narodowy nie jest osamotniony w tego rodzaju inicjatywach. Podobne działania wykupu gruntów podlegających prawu pierwokupu podejmują także pozostałe parki narodowe w Polsce, których jest aż 23. I choć pojawiają się głosy krytyczne, że ich powierzchnia jest zbyt mała wobec wielkości naszego kraju, oraz w porównaniu do rezerwatów niektórych innych państw, długofalowe plany ochrony środowiska w Polsce zakładają dla nich np. właśnie możliwość wykonanie prawa pierwokupu gruntów prywatnych mieszczących się w ich granicach. Skutkuje to rozszerzaniem przez parki narodowe czynnych działań ochronnych funkcjonujących tam ekosystemów. Przed wykupem zasadniczo bywa to tylko ochrona krajobrazowa” – wyjaśnił Sławomir Kmiecik.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl