Związkowcy KW będą kontynuować rozmowy z zarządem

Związkowcy z KW będą dziś kontynuować rozmowy z zarządem spółki w sprawie wielkości tegorocznych przeciętnych płac w kopalniach. W zakładzie trwa spór zbiorowy.

Strona społeczna chce potwierdzenia, że przeciętne wynagrodzenia w spółce nie będą mniejsze niż w roku ubiegłym. Chcą także poznać plany zarządu na najbliższy czas.

W rozmowach, które odbyły się prawie dwa tygodnie temu, wziął udział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Po ich zakończeniu zarówno związkowcy, jak i prezes spółki, deklarowali możliwość dojścia do porozumienia.

Bogusław Hutek, szef „NSZZ Solidarność” w Kompanii Węglowej ma nadzieję na dojście do kompromisu. Przyznaje, że zarząd spółki nie wyraża woli na podpisanie porozumienia placowego.

– Jeżeli zarząd kompanii węglowej będzie chciał podpisać średniówki na wysokości poprzedniego roku, czy 2015 roku, nawet do czasu wejścia do nowej firmy i potem w nowej firmie będzie negocjował jakieś nowe systemy wynagrodzeń, to my jesteśmy do tego gotowi. Ze strony zarządu jednak na razie nie ma takiej woli – powiedział Bogusław Hutek

Związkowcy zagrozili wcześniej protestami w przypadku braku uzgodnień z zarządem w sprawie tegorocznych pensji. Zakłady Kompanii Węglowej w połowie roku przejąć ma Polska Grupa Górnicza. Udziałowcami nowego podmiotu mają być między innymi katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektorów finansowego i energetycznego.

Kompania zatrudnia ponad 34 tys. osób.


RIRM/TV Trwam News

drukuj