fot. flickr.com

Resort skarbu znów odroczył termin powstania NKW

W komunikacie Ministerstwa Skarbu Państwa stwierdzono, że prace nad Nową Kompanią Węglową wymagają więcej czasu i nie ma możliwości, aby zdążyć do planowanego terminu 30 września – NKW ma bowiem powstać w kształcie kapitałowym, którego nie zakwestionuje Komisja Europejska.

Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Grajcarek zauważa, że działanie rządu jest zastawianiem pułapki na tego, kto obejmie władzę po wyborach.

– Tu generalnie rzut idzie na taki mocny opór społeczny, jakim są związki zawodowe. I teraz chce pokazać, że niby podpisał porozumienie, a tu lekceważy te związki zawodowe – i lekceważy oczywiście swój podpis. I to wszystko podkręca niestety pod wybory i pod swoje polityczne wymysły. To jest bardzo niedobre. Wiem, że sztaby protestacyjne się spotykają, i zobaczymy, co w tej sprawie będzie – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Utworzenie Nowej Kompanii Węglowej i przeniesienie do niej części aktywów dotychczasowej Kompanii Węglowej zakłada rządowy plan naprawczy dla górnictwa, podpisany ze związkowcami w styczniu tego roku.

Pierwotnie NKW miała powstać do końca sierpnia, później termin odroczono do końca września;  obecnie nie jest on określony.

RIRM

 

drukuj