fot. PAP/EPA

25. rocznica wznowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską

Dziś mija 25. rocznica wznowienia relacji dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej. Stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską zostały jednostronnie zerwane przez powojenny komunistyczny rząd 12 września 1945 roku. Wieloletnie wysiłki doprowadziły do ponownego ich nawiązania dopiero w 1989 roku, za pontyfikatu Papieża Jana Pawła II.

25 lat temu, dokładnie 17 lipca 1989 roku, zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską i Polską.

– Otworzyła się nowa era, która w pewnym sensie była białą kartą do zapisania. Mówię w pewnym sensie, bo przecież przerwa we wzajemnych relacjach dyplomatycznych – jaka nastąpiła po II wojnie światowej – była tylko pauzą w długiej i pięknej tradycji relacji miedzy Stolicą Apostolską a Polską. Zaczął się więc czas instytucjonalnej przyjaźni. Cieszę się, że w tym kontekście mogę i powinienem wyrazić uznanie dla skonsolidowanego dialogu i coraz lepszej współpracy Polski i Stolicy Apostolskiej. W promowaniu i w obronie podstawowych wartości społeczności ludzkiej, a w szczególności prawa do wolności religijnejmówił ks. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Patrząc zatem wstecz na te 25 lat współpracy Polski ze Stolicą Apostolską można śmiało stwierdzić, że był to okres bardzo ciekawy i kreatywny – powiedział ks. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Był to czas, który stawiał nowe zadania, odsłaniał całe obszary do zagospodarowania, domagał się nowego sposobu działania i zmierzenia się z nowymi wyzwaniami – tak po stronie państwa, jak i społeczeństwa oraz Kościoła i jego struktur.

2 czerwca br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się uroczysta sesja, zorganizowana z okazji rocznicy 25-lecia wznowienia relacji dyplomatycznych. Wzięli w niej udział m.in.: ks. kard. Pietro Parolin,  ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka, obecni byli przedstawiciele władz państwowych, korpus dyplomatyczny, członkowie Konferencji Episkopatu Polski i przedstawiciele innych wyznań i religii. 4 czerwca Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, sprawowanej z okazji 25. rocznicy zmian ustrojowych w Polsce.

 

 

TV Trwam News

drukuj