Agencja Moody’s wyda decyzję ws. ratingu dla Polski

Dziś spodziewana jest decyzja agencji Moody’s w sprawie ratingu wiarygodności kredytowej Polski. Za najbardziej prawdopodobną uznawana jest obniżka ratingu, co sama agencja zasugerowała na początku kwietnia.

Gdyby doszło do obniżenia ratingu, byłby to już drugi taki przypadek w ostatnich miesiącach. W styczniu bieżącego roku podobną decyzję podjęła agencja S&P.

Część analityków uważa, że ewentualne pogorszenie ratingu naszego kraju jest wysoce prawdopodobne i może doprowadzić m. in. do odpływu inwestorów zagranicznych.

Poseł Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, uspokaja, że nawet obniżenie oceny wiarygodności kredytowej nie przyniesie polskiej gospodarce większych szkód. Jak dodaje, analizy podawane przez zagraniczne agencje, najczęściej wcale nie odnoszą się do rzeczywistych realiów finansowych.

– To są biznesowe przedsięwzięcia, często polityczne formy nacisku i taki wyraz będzie miała pewno ta kolejna decyzja. Dla przykładu podam, że kilka tygodni temu, kiedy agencja Standard & Poor’s obniżała Polsce rating, podniosła go dla Grecji. Wcześniej mieliśmy przykłady, kiedy podnoszono i wyceniano wysoko tę wiarygodność kredytową firm czy banków, które bankrutowały dwa dni później, jak choćby Lehman Brothers. Nie ma, więc czym się zajmować. Oczywiście te agencje ratingowe mogą trochę na krótki okres czasu zaszkodzić, ale też nikomu nie pomagają. Myślę, że fundamenty gospodarcze są lepsze niż były. Wskaźniki raczej się poprawiają. Notowania wzrostu gospodarczego są podwyższane nawet przed Komisją Europejską – wyjaśnia poseł Janusz Szewczak.

Agencja S&P obniżyła w styczniu bieżącego roku długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu ,,BBB plus” z ,,A minus”.

Ministerstwo Finansów uznało ówczesną decyzję za niezrozumiałą z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej, sprzeczną z ocenami pozostałych agencji ratingowych.

W późniejszych wypowiedziach szef MF Paweł Szałamacha uznawał obniżkę ratingu za motywowaną względami politycznymi.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl