fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Rząd zachęca samorządy, by skorzystały z ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego

Rząd zachęca samorządy, by skorzystały z ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego i udzielały bonifikat. W tym miesiącu weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Ustawowe przekształcenie nastąpi 1 stycznia 2019 r.

Osoby, które staną się ich właścicielami będą zobowiązane do uiszczenia corocznej opłaty przez 20 lat. Jej wysokość będzie odpowiadała opłacie za użytkowanie wieczyste. Wpłaty można będzie także dokonać jednorazowo. W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikata może sięgnąć 60 proc. Samorządy muszą same określić wysokość ulgi.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń powiedział, że w rękach lokalnych włodarzy leży wielka odpowiedzialność.

Dotyczy to 2,5 mln użytkowników wieczystych. Na gruntach samorządowych jest to nawet ponad 2 mln użytkowników wieczystych, zatem ogromna liczba Polaków. W sumie ok. 8 mln Polaków, którzy będą płacili taką opłatę, jaką określi ich samorząd. Dlatego proponujemy, aby samorządy skorzystały z tej możliwości, jaką daje ustawa; ustawa, która wprost na gruntach Skarbu Państwa wpisuje bardzo korzystną dla mieszkańców bonifikatę i udzielały takich bonifikat uchwałami rady, do czego bardzo serdecznie zachęcamy – mówił Artur Soboń.

Rząd zabezpieczył 120 mln zł na sprawne przekształcenie użytkowania wieczystego. Środki mają być przeznaczone m.in. na wzmocnienie wydziałów wieczysto-księgowych w sądach.

RIRM

drukuj