Prezydent Niemiec oficjalnie przedstawił Angelę Merkel jako kandydatkę na urząd kanclerza

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przedstawił oficjalnie Bundestagowi Angelę Merkel jako kandydatkę na urząd kanclerza. Niemieckie agencje informują, że zaprzysiężenie rządu CDU/CSU i SPD odbędzie się 14 marca.

Angela Merkel kieruje obecnie rządem komisarycznym. CDU, CSU i SPD porozumiały się na początku lutego ws. utworzenia kolejnej koalicji rządzącej. Podpisanie umowy zależało od referendum w ramach SPD. 66 proc. jego uczestników opowiedziało się za koalicją.

Prof. Robert Alberski, politolog, uważa, że jest to typowe małżeństwo z rozsądku. W jego ocenie, ten krok jest ryzykowny zarówno dla chadeków, jak i socjaldemokratów.

– Pytanie, czy ta koalicja – ona oczywiście większość formalnie ma znaczącą – przetrwa przez całą kadencję, a to wcale nie jest dzisiaj przesądzone, bo jeżeli ta sytuacja będzie się pogarszała i generalnie te partie będą traciły, to wtedy kontynuowanie tej koalicji nie ma większego sensu. Natomiast dzisiaj właściwie innego wyboru nie było po prostu, czyli trzeba było się dogadać, zdecydować na taki układ, który w gruncie rzeczy nie odpowiada w stu procentach ani jednym, ani drugim, ale nic lepszego w tej chwili nie da się wprowadzić. Kampania wyborcza w tej chwili rzeczywiście byłaby zbyt kosztowna – wskazuje prof. Robert Alberski.

Wybory do Bundestagu odbyły się 24 września. Chadecy najpierw podjęli rozmowy sondażowe na temat koalicji z Zielonymi i FDP, jednak po fiasku tych starań zwrócili się do swojego dotychczasowego partnera, SPD. Zatwierdzenie umowy koalicyjnej przez członków socjaldemokracji kończy najdłuższy okres formowania rządu w historii RFN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl