fot. sxc.hu

Rząd chce opodatkowania e-sklepów

Sklepy internetowe, będą płacić podatek obrotowy – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Pomysł rządu popiera większość branżowych organizacji handlowych, którzy upatrują w tym szansę na obniżenie stawki podatku dla mniejszych sieci.

Mniej optymistycznie patrzą na niego eksperci od e-handlu. Podkreślają, że danina uderzy w polskie e-sklepy, zwłaszcza jeżeli dla wirtualnego handlu i sprzedaży tradycyjnej wprowadzi się jednakowe zasady. Poza tym zwracają uwagę, że obniży się konkurencyjność polskich podmiotów wobec sklepów zagranicznych.

Poseł Wiesław Janczyk wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych zaznacza, że na sytuację otoczenia podatkowego i warunków prowadzenia działalności gospodarczej należy patrzeć całościowo.

– Chodzi o to, żeby przy zabezpieczeniu właściwych dochodów do budżetu państwa pozostawić wyrównane szanse konkurencyjności różnym podmiotom w różnych branżach. W tym sensie uważam, że jest to rozsądna propozycja równomiernego obciążenia fiskalnego dla podmiotów. To jest jedyne racjonalne wyjście. Ostatnio pani premier zaprosiła przedstawicieli branży handlowej i dyskutowano na temat opodatkowania sklepów, np. wielkopowierzchniowych i co ciekawe z tej dyskusji nikt nie kwestionował tego podatku, tylko zastanawiano się, w jaki sposób racjonalnie i mądrze wprowadzić ten podatek, aby nie zakłócił on pozycji konkurencyjności wszystkich podmiotów operujących w tym segmencie. Podobnie jest z handlem elektronicznym – zaznaczył Wiesław Janczyk.

W Polsce istnieje ponad 20 tys. e-sklepów, a Polacy coraz chętniej korzystają z takiej formy kupowania rzeczy.

Według szacunków w 2016 roku mogą przeznaczyć na ten cel ponad 40 mld zł.

RIRM

drukuj