Koalicja rządząca szkodzi małej przedsiębiorczości

Rząd PO – PSL czyni wszystko by zniechęcić Polaków do rozwoju przedsiębiorczości, zwłaszcza tej małej, samodzielnej – powiedział Janusz Szewczak, analityk gospodarczy.

Ograniczenia prawne i rosnący fiskalizm pokazują, że „Przyjazne państwo dla firm”, którym szczycił się w expose premier Donald Tusk jest abstrakcją.

Urzędy skarbowe odmawiają rejestrowania firm, które chcą korzystać z przynoszących im oszczędności tzw. wirtualnych biur – napisał dziś jeden z dzienników. Od nowego roku wchodzą kolejne obostrzenia podatkowe, a wszystko to blokuje powstawanie nowych przedsiębiorstw, a także stwarza poważne zagrożenie dla już istniejących – mówił Janusz Szewczak, analityk gospodarczy.

– Skala fiskalizmu w czasach ministra Rostowskiego, przez ostatnie 6 lat gwałtownie rośnie. Ten element nie dotyczy tylko wirtualnych biur, ale także z nowymi zasadami regulowania VAT, które grozi poważnym chaosem i olbrzymimi, biurokratycznymi kłopotami. Mamy przecież cały szereg zmian w ordynacji podatkowej, dokonanych przez ministra Rostowskiego, które są takim fiskalizmem totalitarnym: mamy możliwość blokowania na 3 miesiące przez urzędy skarbowe kont przedsiębiorców co do których są jakieś podejrzenia – zauważa Janusz Szewczak.

Analityk, zwraca uwagę, na wzmożone kontrole państwa w stosunku do małych i średnich polskich przedsiębiorców, natomiast nie radzi sobie z wielkimi korporacjami.

– Przecież ta drobna przedsiębiorczość, realizowana w oparciu o 9, 10 osób zatrudnionych, to podstawa funkcjonowania polskiej gospodarki. To wszystko wskazuje, że ta władza już całkowicie oderwała się od rzeczywistości, że właściwie taki prymitywny zamordyzm fiskalny to jedyne, co pozostaje. Z drugiej strony ta władza nie egzekwuje olbrzymich zaległości podatkowych, sięgających już w tej chwili wraz z odsetkami blisko 50 mld złotych, zwłaszcza od tych dużych podmiotów finansowych, często są to również podmioty zagraniczne. Okazuje się, że obecna władza jest niezwykle surowa  dla drobnych i małych krajowych podmiotów – tu rola również Komisji Nadzoru Finansowego – podsumowuje Janusz Szewczak.

RIRM

drukuj