Rząd chce zlikwidować Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Rządowy projekt ustawy o zdrowiu publicznym w obecnym kształcie likwiduje Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego alarmuje poseł Józefa Hrynkiewicz. Wczoraj rządowym projektem zajmowała się sejmowa Komisja Zdrowia.

Dzięki ustawie mają zostać skoordynowane działania na rzecz zdrowia publicznego prowadzone m.in. przez administrację rządową i samorządy. Pierwszy taki program ma objąć lata 2016-2020.

Jednak posłowie opozycji wskazali na liczne wady projektu m.in. dotyczące stabilnych źródeł finansowania. Wątpliwości dotyczyły także sposobu zdefiniowania zdrowia publicznego.

Największe zastrzeżenia wzbudził art. 20 rządowego projektu. Jak wskazuje poseł Józefa Hrynkiewicz, wprost prowadzi on do likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – a na to nie może być zgody.

– Dlatego, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest niezwykle ważnym programem, bardzo dobrze opracowanym i mimo to, że środki na program były bardzo skromne – ostatnio ich w ogóle nie było – to jest realizowany wielkim wysiłkiem środowiska – przede wszystkim psychiatrów, terapeutów, psychologów. Tworzy się sieć poradni, ośrodków terapeutycznych – to jest coś zdumiewającego. Nagle okazuje się, że taka ustawa, która miała być wielkim osiągnięciem Platformy Obywatelskiej, jest po prostu koszmarnym bublem. W dodatku upośledza i tak najbardziej upośledzoną sferę polskiej medycyny, jaką jest psychiatria – podkreśliła poseł Józefa Hrynkiewicz.

Na realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2016 r z budżetu państwa ma być przeznaczone blisko 140,7 mln zł. To mniej niż pierwotnie zakładano – poprzednia wersja projektu, z początku czerwca br., zakładała, że będzie to 274,8 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl