fot. tv trwam

M. Małecki: Obecny rząd nie wyprzedaje spółek, tak jak robił to rząd PO-PSL

Ministerstwo Aktywów Państwowych zwraca uwagę, że obecny rząd konsoliduje i nie wyprzedaje spółek, tak jak to robił rząd PO – PSL.

Wiceszef tego resortu Maciej Małecki odpowiadał w Sejmie na pytania posłów opozycji ws. przejęcia Lotosu przez Orlen.

Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej pytała o szczegóły fuzji. Jej zdaniem nie ma pewności, że udziały Lotosu pozostaną w polskich rękach. Poseł twierdzi, że może je przejąć strona rosyjska.

– Kto kupi te 80 procent stacji Lotosu? Czy to nie będą Rosjanie? Ma Pan gwarancję, że to wszystko zostanie w Polsce? O tym zdecydowała Komisja Europejska, że ma być dekoncentracja, że ma być wyprzedaż majątku narodowego – akcentowała Agnieszka Pomaska.

W odpowiedzi wiceminister Maciej Małecki przypomniał, że to 10 lat temu, kiedy rządziła Platforma Obywatelska doszło do wyprzedaży polskiego majątku.

– Pani poseł, przypominam, że sprzedaliście w 2010 roku prawie 11 procent akcji Lotosu. Tylko w 2010 roku wyprzedaliście majątek narodowy za ponad 22 mld złotych. To jest tyle, ile rocznie przeznaczamy na program „500 plus”. Było wtedy „500 plus”? Co zrobiliście z tymi pieniędzmi? – zwrócił uwagę Maciej Małecki.

14 lipca Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Lotosu przez Orlen. Bruksela postawiła jednak kilka warunków. To m.in. sprzedaż 30 procent udziałów rafinerii Lotos.

Orlen musi też zbyć 389 stacji Lotosu w Polsce, co stanowi około 80 procent tej sieci. Płocka spółka zamierza spełnić te warunki poprzez wymianę aktywów z partnerami z Europy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl