Rząd o przepisach dot. zatrudnienia niepełnosprawnych

Rząd zajmie się projektem zmian w przepisach dot. zatrudnienia niepełnosprawnych. Nowelizacja jest konieczna, by po zmianie unijnych przepisów Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nadal mógł dofinansowywać miejsca pracy osób z niepełnosprawnościami.

W lipcu weszło w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące zgodności niektórych rodzajów pomocy z rynkiem wewnętrznym, do którego trzeba dostosować polskie przepisy.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych alarmowała, że Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie wymiaru pomocy do ok. 150 mln zł rocznie, tymczasem obecnie na samo dofinansowanie do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych potrzebuje 3 mld zł rocznie. 150 mln zł wydaje w zaledwie trzy tygodnie.

Prof. Józefina Hrynkiewicz mówi, że projekt budził wiele wątpliwości. Politycy PiS interweniowali w tej sprawie.

– Ta egzekucja prowadzi do całkowitego upadku drobnych przedsiębiorstw, gdzie osoby niepełnosprawne otrzymują refundację składki. Sytuacja jest w tym momencie taka, że ja wraz z kolegami z klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyliśmy projekt takiej ustawy, aby sytuację tych ludzi zmienić. Chodzi o to, by zrównać sytuację osób samodzielnie gospodarujących (jeśli chodzi o płacenie przez nie składek) z osobami przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Rząd po prostu do tej ustawy napisał negatywne stanowisko. Tego kompletnie nie rozumiem. Dlaczego rząd prowadzi z pełną premedytacją niszczenie jakiejkolwiek przedsiębiorczości i pracy osób niepełnosprawnych? – pyta Profesor.

Obecnie pracodawcy mogą się np. ubiegać o refundację kosztów szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych do wysokości 80 proc. tych kosztów. Nowe przepisy mają obniżyć pułap pomocy do 70 proc. kosztów. Zmiany obejmą również m.in. zakłady pracy chronionej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl