fot. pixabay.com

Bruksela: dyskusje o priorytetach UE i Europy

W Brukseli unijni politycy dyskutują o sprawie przyszłości Unii Europejskiej i Europy mając na uwadze m.in. relacje z państwami nienależącymi do Wspólnoty oraz tymi krajami, które aspirują do bycia w gronie państw członkowskich UE. Chodzi np. o relacje handlowe, polityczne, ale również te, które mogą mieć bezpośredni wpływ na życie unijnych podatników.

Rozmowy na temat tego, w jaki sposób powinna funkcjonować Unia Europejska w dzisiejszych czasach, pytania o zmiany instytucjonalne, problem ograniczenia unijnej biurokracji czy też sprawę rozszerzenia Wspólnoty w czasach inwazji rosyjskiej na Ukrainie – to tylko niektóre aspekty polityczne podnoszone przez unijnych polityków w belgijskiej stolicy.

Przypomnieć należy, że niedawno Parlament Europejski przegłosował zdecydowaną większością głosów zapis mówiący o tym, że większa rola w procesie decyzyjnym UE idzie w parze z bardziej demokratycznymi, przejrzystymi i odpowiedzialnymi instytucjami UE, a rosyjska agresja na Ukrainę dowodzi, że potrzebna jest silniejsza geopolityczna UE, przemawiająca jednym głosem na świecie i prowadząca wspólną politykę w dziedzinie bezpieczeństwa, obrony, energii i migracji.

Wobec tego rodzi się pytanie o to, jakie powinny być obecnie jedne z najważniejszych priorytetów Unii Europejskiej. Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego europoseł Ryszard Czarnecki odnosi się do sprawy współczesnych wyzwań politycznych stojących przed UE.

– Dzisiaj głównym wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest to, co dzieje się w Europie Wschodniej, a więc pomoc także w wielkiej mierze dla krajów, które pomagają naszemu wschodniemu sąsiadowi – Ukrainie, przyjmując uchodźców stamtąd. Polska przyjęła w tej chwili już blisko 3 miliony 600 tysięcy ludzi. UE powinna także zająć się w końcu poważnie polityką imigracyjną – podkreśla polityk.

Europoseł przypomina, że ta sama Unia Europejska, która wspiera działania krajów przyjmujących muzułmanów, powinna zawsze w sposób adekwatny wspierać działania krajów, które przyjmują chrześcijan.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl