fot. pixabay.com

Ukraińska Cerkiew nie chce rosyjskiego zwierzchnictwa

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego jest niezależna od rosyjskiej Cerkwii. Decyzję ogłoszono w piątek. Jest ona podyktowana rosyjską agresją na Ukrainę, którą wspiera Cyryl I – patriarcha Moskwy.

Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego  będzie w pełni samodzielny i niezależny od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Ponadto potępił on stanowisko moskiewskiego patriarchy  w kwestii wojny na Ukrainie.

„Wyrażamy niezgodę wobec stanowiska patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I odnośnie wojny na Ukrainie” – poinformował Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. 

Sobór potępił złamanie przykazania „Nie zabijaj!” i wyraził współczucie wobec wszystkich, którzy ucierpieli na skutek wojny. W internecie dostępne są nagrania z udziałem Cyryla I, który otwarcie popiera wojnę, np. poprzez błogosławienie agresji  i ofiarowanie ikony gen. Wiktorowi Zołotowowi, dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej. Obecnie na Ukrainie jest zarówno Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, który – jak sama nazwa wskazuje – był pod jurysdykcją zwierzchnika w Moskwie, jak i kościół prawosławny Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl