fot. PAP/EPA

Szefowie dyplomacji państw UE rozmawiali w Brukseli m.in. nt. Partnerstwa Wschodniego, sytuacji w Libii i Korei Północnej

Partnerstwo Wschodnie, sytuacja w Libii oraz Korei Północnej to główne tematy, jakie poruszyli unijni dyplomaci podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Polskę reprezentował minister Jacek Czaputowicz. Rozmowy dotyczące Partnerstwa Wschodniego skupiły się na przygotowaniach do spotkania ministerialnego, które odbędzie się na jesieni tego roku. Szef polskiej dyplomacji podkreślił w tym kontekście potrzebę sprawnego wdrożenia postanowień z poprzedniego szczytu.

Prof. Jacek Czaputowicz przedstawił również propozycje dotyczące obchodów przypadającej w 2019 r. 10. rocznicy utworzenia Partnerstwa Wschodniego.

– W przyszłym roku będziemy mieli 10-lecie tej inicjatywy Polski i Szwecji. Oceniamy ją pozytywnie. Zależy nam na tym, aby podtrzymać pewną dynamikę kontaktów w przyszłym roku, żeby uczcić to 10-lecie poprzez spotkanie, być może na szczycie. Dyskutujemy z innymi ministrami te kwestie, a także, by zaplanować dalsze działanie wobec państw tego regionu na kolejny okres, kolejnych 10 lat – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

W trakcie dyskusji na temat Libii ministrowie odnieśli się do sytuacji politycznej, gospodarczej i kwestii bezpieczeństwa w tym kraju. Poparli przy tym starania podejmowane przez Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz stabilizacji sytuacji w tym kraju.

RIRM

drukuj