[TYLKO U NAS] P. Majewski: Gdański „Model na rzecz Równego Traktowania” jest niezgodny z polskim prawem, konstytucją i z ustawami

Uważamy, że zapisy, jakie się znajdują w uchwale gdańskiego „Modelu na rzecz Równego Traktowania” są niezgodne z polskim prawem, z konstytucją, z ustawami takimi, jak ustawa o samorządzie gminnym – mówił w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja działacz społeczny z obywatelskiej inicjatywy „Odpowiedzialny Gdańsk” Przemysław Majewski. 

Inicjatywa „Odpowiedzialny Gdańsk” wręczyła wojewodzie pomorskiemu list mieszkańców o podjęcie postępowania nadzorczego wobec „Modelu na rzecz Równego Traktowania” [czytaj więcej] .

– Razem z pozostałymi osobami z inicjatywy obywatelskiej „Odpowiedzialny Gdańsk” – przed urzędem wojewódzkim – zorganizowaliśmy konferencję, żeby poinformować media, poinformować mieszkańców o tym, że jako inicjatywa nie odpuszczamy. Nadal nie zgadzamy się z uchwałą. „Model na rzecz Równego Traktowania” – program genderowy – de facto został w Gdańsku przyjęty – powiedział Przemysław Majewski.

W ocenie rozmówcy Radia Maryja, inicjatywa „Odpowiedzialny Gdańsk” wykorzystuje możliwości, jakie posiada, aby zapobiec tej uchwale.

– Wykorzystujmy możliwości, jakie posiadamy, czyli możliwość prośby, listu, intencji do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha o to, aby objął postępowaniem nadzorczym tę uchwałę. Uchwałę, która została przyjęta 28 czerwca przez Radę Miasta Gdańska. Ona w kolejnym etapie właśnie trafia do wojewody pomorskiego i on może ją podpisać, może ją przyjąć, ale może także – poprzez to postępowanie nadzorcze – uchylić część jej zapisów lub uchylić ją w całości – zaznaczył.

Gość Radia Maryja podkreślił, iż – jako działacz społeczny z obywatelskiej inicjatywy „Odpowiedzialny Gdańsk” – postulował o to, aby uchylić te uchwałę w całości.

– Uważamy, że zapisy, jakie się w niej znajdują, są niezgodne z polskim prawem, z konstytucją, z ustawami takimi, jak ustawa o samorządzie gminnym. Proces, w jakim powstawał sam model – ten program genderowy – również był przeprowadzony z wieloma błędami – wskazał.

– W naszym piśmie przedstawiliśmy główne zarzuty wobec tego modelu, a także dołożyliśmy do tego opinię Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który jest bardzo rzeczowym dokumentem (16 stronnicowym), w którym zawarte są wszystkie najważniejsze zarzuty natury prawnej, na których może oprzeć się wojewoda pomorski – dodał. 

Przemysław Majewski zwrócił uwagę, że wojewoda pomorski zaproponował spotkanie inicjatywie „Odpowiedzialny Gdańsk”.

– Mamy nadzieję, że takie spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu. Na szczęście mamy jeszcze czas, w którym wojewoda może podjąć decyzję. Jest to 30 dni, więc do początku sierpnia wojewoda może podjąć decyzję o tym, czy tę uchwałę przyjmie, czy też ją uchyli – podsumował.

Całą rozmowę audycji „Aktualności dnia” z Przemysławem Majewskim można odsłuchać [tutaj]  .

RIRM

drukuj