https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/reka-ze-znakiem-transplciowych_9393846.htm#page=1&query=gender&position=9

WHO redefiniuje pojęcie płci. „Nie ogranicza się do mężczyzny lub kobiety”

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w komunikacie, że dokona aktualizacji podręcznika „Gender mainstreaming for health managers: a practical approach”, uwzględniając aspekty płci. Światowa Organizacja Zdrowia zaznaczyła, że podręcznik ma być wzbogacony o nowe sformułowanie, które mówi, że „płeć nie ogranicza się do mężczyzny lub kobiety”.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w komunikacie, że dokona aktualizacji podręcznika „Gender mainstreaming for health managers: a practical approach”, wskazując w nim, że „płeć nie ogranicza się do mężczyzny lub kobiety”. To rozszerzenie na nowo zdefiniuje termin płci w podręczniku, który został wydany w 2011 roku.  WHO dodała, że zmiana ta ma na celu „wyjście poza niebinarne podejście do płci i zdrowia”. [czytaj więcej]

„Aktualizacja skupia się na wyjściu poza niebinarne podejście do płci i zdrowia, aby uznać różnorodność płci i seksualności lub wyjściu poza koncepcje, że tożsamość płciowa istnieje na kontinuum, że płeć nie jest ograniczona do mężczyzny lub kobiety” – tłumaczy WHO.

W aktualizacji podręcznika Światowej Organizacji Zdrowia zaangażowany jest także United Nations University International Institute for Global Health. Zmiany odbędą się latem i jesienią 2022 roku. Instytucje informują, że w nowych wytycznych mają być uwzględnione „nowe ramy płci, sprawiedliwości i praw człowieka”. Nowe definicje mają być opatrzone narzędziami, które będą wspierać zmienioną koncepcję.

„Nierówność płci jest przekrojowym czynnikiem determinującym zdrowie, który działa w połączeniu z innymi formami dyskryminacji opartymi na takich czynnikach jak wiek, status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie etniczne lub miejsce pochodzenia oraz orientacja seksualna” – wyjaśnia WHO.

„Podręcznik jest rewidowany w świetle nowych dowodów naukowych i postępów koncepcyjnych dotyczących płci, zdrowia i rozwoju, które powinny wpływać kierownictwo WHO” – dodała instytucja.

Decyzja Światowej Organizacji Zdrowia spotkała się z krytyką. Jenny Gamble, profesor położnictwa z Coventry University, oceniła, że zmiany, które zamierza wprowadzić WHO, są „odrzuceniem podstawowej biologii i błędem”.

Głos zabrała także Penny Mordaunt, członek brytyjskiego parlamentu, minister stanu ds. handlu Wielkiej Brytanii.

„Jestem biologicznie kobietą. Jeśli mam histerektomię (zabieg usunięcia macicy) lub mastektomię, nadal jestem kobietą. I jestem prawnie kobietą. Niektórzy ludzie urodzeni jako mężczyźni, którzy przeszli przez proces rozpoznawania płci, są również w świetle prawa kobietami. To NIE oznacza, że są biologicznymi kobietami, jak ja” – napisała na Twitterze Penny Mordaunt.

Z krytyką, a nawet groźbami śmierci, spotkała się J.K. Rowling, autorka serii książek o Harrym Potterze. Pisarka wielokrotnie wypowiadała się na temat kwestii transseksualistów.

radiomaryja.pl/marsz.info

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl