fot. PAP/Mykola Kalyeniak

Rosja nie ustaje w atakach na Ukrainę

Miniony weekend był dla mieszkańców Ukrainy niespokojny. Rosjanie zaatakowali w obwodzie chersońskim, zaporoskim i donieckim. Są zabici i ranni. Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecał wyzwolenie Mariupola i podsumował zagraniczne wizyty w ostatnim tygodniu.

W sobotę doszło do ostrzału w obwodach: chersońskim, zaporoskim i donieckim. Siły wroga przeprowadziły aż 83 ataki, używając lotnictwa wojskowego, czołgów, wyrzutni rakietowych i dronów.

Celem wojsk rosyjskich były dzielnice mieszkalne zaludnionych obszarów regionu – zaznaczył Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

W obwodzie zaporoskim zaatakowano 25 miejscowości. Życie stracił 53-letni mieszkaniec Małej Tokmaczki. Podobnie w obwodzie donieckim. Tam celem padło miasteczko Krasnohoriwka. Syreny alarmowe ponownie zawyły minionej nocy. Rosjanie zaatakowali rakietami Onyks i Kalibr oraz dronami Shahed. W obliczu tych tragicznych wydarzeń prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział konieczność dalszych walk.

„Każdy człowiek ma dla nas znaczenie i każde miasto ma znaczenie. Granica między Ukrainą i Rosją to nie tylko precyzyjna granica państwowa na mapie politycznej, lecz granica w ludzkiej duszy. Ukraińcy nie niszczą, a odbudowują, nie podbijają, a wyzwalają. Nie idą po cudze, lecz odzyskują swoje. (…) Mariupol i Melitopol zostaną wyzwolone – powiedział prezydent Ukrainy.

Wojna na Ukrainie trwa już od 580 dni. Od początku rosyjskiej agresji siłom ukraińskim udało się wyzwolić 687 miejscowości, jednak pod rosyjską okupacją wciąż pozostaje około 2 tys. 800 miast i miasteczek.

Ostatnio prezydent Ukrainy przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Mamy historyczną decyzję Stanów Zjednoczonych o wspólnej produkcji broni i systemów obronnych, w tym obrony powietrznej. To coś, co od  dawna było absolutną fantazją. Teraz stanie się rzeczywistością. Urzeczywistnimy to – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ponadto Stany Zjednoczone zdecydowały się na przekazanie Ukrainie pakietu pomocy o wartości 325 mln dolarów. W jego skład wchodzi m.in.: druga bateria systemów obrony powietrznej Hawk wraz z amunicją, rakiety AIM-9 do wyrzutni NASAMS, mobilne systemy obrony powietrznej Avenger i karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl