Rosjanie chcą wstrzymać eksport części do MIG-29

Rosjanie chcą wstrzymać eksport części do naszych myśliwców MiG-29 – informuje „Nasz Dziennik”. Ma to związek z kontraktem polsko-bułgarskim dotyczącym remontu silników. Polacy zaoferowali stronie bułgarskiej znacznie korzystniejszą ofertę niż Rosjanie.

Strona polska ma przeprowadzić modernizację części bułgarskiej floty powietrznej, niemalże za połowę rosyjskiej ceny. Moskwa wywiera więc presję polityczno-gospodarczą na władze w Sofii. Grozi również wstrzymaniem dostaw części do polskich MIG-ów.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej zwraca uwagę, że to kolejny przykład agresywnej polityki Rosji.

– Jeśli polski rząd się ugnie, to będzie to kolejny fatalny sygnał. Będzie to potwierdzenie słusznej polityki Putina dla niego. Polska nie powinna się ugiąć. Powinna prowadzić rozmowy i konsultacje z Bułgarią, bo w ten sposób pokażemy autonomiczność – nasz i Bułgarii. W tym duchu powinny być przeprowadzone rozmowy. Nie możemy się uginać przed rosyjską presją ze wszystkich stron. Tych części, które musimy importować z Rosji jest naprawdę niewiele. Myślę, że jeśli Rosjanie ogłosili by na embargo, to Polska również jest w stanie prowadzić remont MIG-ów – podkreśla poseł Michał Jach.

Eksperci wskazują, że w zapisach umowy polsko-rosyjskiej z 2002 roku, nie ma zakazu współpracy z państwami trzecimi.

RIRM

drukuj