fot. https://www.szczecin.uw.gov.pl/

Mec. Z. Bogucki w Radiu Maryja: Porty nie tylko są oknem na świat, ale także wielkim kołem zamachowym

Port kontenerowy w Świnoujściu jest nie tylko ważny z punktu widzenia Świnoujścia czy regionu, ale również polskiej gospodarki. Porty nie tylko są oknem na świat, ale także wielkim kołem zamachowym. Można tam uzyskać wielkie stopy zwrotu, jeżeli chodzi o budżet państwa. Później z tych pieniędzy można budować: drogi, szkoły, przedszkola – powiedział mec. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Pomorze Zachodnie jest liderem pod względem wielkich i strategicznych inwestycji.

Mamy do czynienia z potężną ofensywą inwestycyjną. To drogi: S3, S6, S11, przetargi na S10. To również pogłębiony tor wodny SzczecinŚwinoujście, rozbudowa gazoportu, rozbudowa kanału w szczecińskim porcie, podpisana preumowa na budowę głębokowodnego portu kontenerowego w Świnoujściu. Na rozpoczęcie prac nad zachodnią obwodnicą Szczecina zabezpieczonych zostało 411 mln zł po to, żeby zaprojektować tę obwodnicę z najdłuższym w Polsce tunelem, ale także, by wykupić grunty. Realizujemy wielką budowę bloków wodnych w Dolnej Odrze pod Szczecinem. Uruchomiona została również produkcja polipropylenu w Policach. Do tego dochodzą dziesiątki, a nawet setki inwestycji w samorządach, w powiatach – również w tych popegeerowskich – w których  przez wiele dziesięcioleci nic się nie działo. To są osiągnięcia ostatnich ośmiu lat – wyliczał Zbigniew Bogucki.

Nadal wielkim wyzwaniem jest dofinansowywanie tych mniejszych samorządów, które przez wiele lat były na marginesie po to, żeby wszyscy mieszkańcy żyli na równym poziomie.

Port kontenerowy w Świnoujściu jest nie tylko ważny z punktu widzenia Świnoujścia czy regionu, ale również polskiej gospodarki. Porty nie tylko są oknem na świat, ale także wielkim kołem zamachowym. Można tam uzyskać wielkie stopy zwrotu, jeżeli chodzi o budżet państwa. Później z tych pieniędzy można budować: drogi, szkoły, przedszkola – podkreślał wojewoda zachodniopomorski.

W trakcie programu mec. Zbigniew Bogucki odniósł się do napięcia w relacjach polsko-ukraińskich.

My, jako Polska, nie sprzeciwiamy się tranzytowi zboża z Ukrainy. Sprzeciwiamy się stanowczo temu (i taka jest decyzja rządu), żeby zboże wjeżdżało do Polski,  zasypywało polski rynek i utrudniało funkcjonowanie polskich gospodarstw. To jest polityka, którą prowadzimy i będziemy w tym konsekwentni. Na Pomorzu Zachodnim jest bardzo wiele gospodarstw zbożowych. Zależy nam na tym, żeby to było nasze polskie zboże, polska żywność. Program „Lokalna półka” znakomicie wpisuje się w naszą mapę gospodarczą regionu rolniczego. Chodzi o to, żeby produkty, które są produkowane u nas, były sprzedawane na miejscu – zaznaczył gość Radia Maryja.

Wojewoda zachodniopomorski mówił również o sytuacji na Odrze.

Dzisiaj Odra jest najlepiej monitorowaną rzeką w Europie. Każdego tygodnia wykonywane są dziesiątki badań, także na tym odcinku zachodniopomorskim, więc tutaj trzymamy bardzo mocno rękę na pulsie. Jest zagrożenie ze strony niemieckiej i blokowanie prac na Odrze, chociaż mamy podpisaną umowę z 2015 r., która obowiązuje i my – w myśl zasady, że umów należy dotrzymywać – te inwestycje będziemy prowadzić. Odra jest dla nas źródłem dochodu turystycznego, to jest wielkie bogactwo przyrodnicze, ale także źródło interesów narodowych – zauważył Zbigniew Bogucki.

Cała rozmowa z mec. Zbigniewem Boguckim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl